Çin Devalüasyonu ve Nedenler?

“daha büyük adım öncesi ilk adım”

Çin Merkez Bankası (PBoC) 11 Ağustos’ta para biriminin değerini düşürmek üzere adım attı. Söz konusu hamle FX rejiminin bir miktar daha serbestleşmesi anlamını taşıyor. Önceki politika rejiminde para birimi PBoC tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmekteydi.

 

Mercer tarafından yayınlanan çalışma Çin’in FX politikasını özetliyor. Yuan Temmuz 2005’ten sonra belli bir ticaret bandında hareket edebildi.  Mayıs 2007’de ticaret bandı +/-0,30% seviyesinden +/- 0,50% seviyesine yükseltildi. Nisan 2012’de +/- 1,00% seviyesine yükseltilen ticaret bandı Mart 2014’te +/- 2,00% olarak yeniden düzenlendi. Ağustos 2015 itibariyle ise Yuan referans oranı önceki günün kapanış fiyatına göre belirleniyor. Ticaret bandı ise +/- 2,00% olarak sürdürüldü. PBoC’un yeni düzenlemesiyle birlikte 12 Ağustos’ta Yuan 1,6% değer kaybederken, 13 Ağustos’ta ise 1,1% değer kaybetti.

159370-1 Çin Devalüasyonu ve Nedenler?

PBoC düzenlemesi IMF ve Çin arasında yürütülen SDR (Özel Çekme Hakları) görüşmeleriyle uyumluluk taşıyor. Yuan SDR sepetine girecek 5 para biriminden biri olabilir. IMF söz konusu düzenlemeyi Eylül 2016’da yeniden değerlendirmeye alacak.

 

Reel efektif kur fiyatlamasına göre Yuan son 5 yılda 30% değer kazanmıştı. Yuan’ın değer kazanması Çin’in rekabetçiliği üzerinde baskı yaratmaktaydı. Dolar karşısında sabit kur uygulandığı için Yuan 2014’ün ortalarından bu yana 15% değer kazanmıştı. Spot ve PBoC tarafından ilan edilen referans kur arasındaki farklılık döviz rezervlerinin düşüşüne neden olmuştu. Piyasa katılımcıları PBoC’un 11 Ağustos’ta attığı adımı daha büyük adımlar öncesinde “ilk adım” olarak değerlendiriyor olabilir. Yuan’ın daha fazla serbestleşmesi adına Eylül 2016’ya kadar gelmesi muhtemel adımlar gelişen ülke kurlarını baskı altında tutuyor.

 

Yuan Reel Efektif Kur

159371-2 Çin Devalüasyonu ve Nedenler?

Grafikte Yuan Reel Efektif Kuru gösterilmektedir.

Yuan mevcut durum itibariyle FX müdahaleleri olmadan haftalık bazda %10 değer kaybedebilir. Yuan günlük bazda dolar karşısında +/- 2,00% hareket edebilir. Referans kur olarak bir önceki günün kapanış fiyatı alınıyor. Çin MB’nin yuanın daha fazla serbestleşmesi adına adım atmasıyla birlikte, gelişen ülke kurları baskı altında kalıyor. Çin belki de kur savaşına iştirak etmenin yanında, para biriminin rezerv para olması için ön hazırlık yapıyor olabilir.

Yararlanılan Kaynak: Mercer

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap