Çin Devalüasyonu Üzerine

Önemli noktalar.

Çin Merkez Bankası (PBoC) 11 Ağustos’ta para biriminin değerini düşürmek üzere 1994 yılından bu yana ilk ciddi adımı attı. Aylık bazda yuan dolar karşısında %2,6 değer kaybetti. Söz konusu adım piyasalarda ciddi bir oynaklık yarattı. ABD Merkez Bankası’nın Eylül’de faizleri artırması önünde önemli bir engel teşkil etti. Çin MB’nin adımı FX rejiminin bir miktar daha serbestleşmesi olarak değerlendirilebilir. Önceki politika rejimi PBoC tarafından kurun daha sıkı bir şekilde kontrolünü içermekteydi. MB adımın ardından, “merkezi kur” piyasa değerini ölçüde yansıtacaktır ifadesini kullandı.

 

Çin MB’nin hamlesi IMF ve Çin arasında yürütülen SDR (Özel Çekme Hakları) görüşmeleriyle uyumluluk taşıyor. Yuan SDR sepetine girecek 5 para biriminden biri olabilir. IMF söz konusu düzenlemeyi Eylül 2016’da yeniden değerlendirmeye alacak. Devalüasyonun piyasalarda bu denli yankı bulmasında, Yuan bazlı para alışverişinin son dönemde gelişme göstermesi etkili görülebilir.

 

Çin ve Yuan Hakkında Önemli Tarihler

Temmuz 2005: Yuan/Dolar kurunun sabitlemesi uygulamasından vazgeçildi.

Aralık 2007: ABD yuanın %40 düşük değerlenmiş olduğunu iddia etti.

Ağustos 2008: Küresel finans kriziyle Yuan/Dolar paritesi yeniden sabitlendi.

Nisan 2012: Yuan ticaret bandı %0,50 seviyesinden %1,00 seviyesine çıkarıldı.

Haziran 2013: İngiltere MB, PBoC ile kur swapı anlaşması imzalayan 20. MB oldu.

Eylül 2013: Şangay Serbest Ticaret Bölgesi kuruldu. FX takasları için şartlar kolaylaştı.

Mart 2014: Yuan ticaret bandı %1,00 seviyesinden %2,00 seviyesine çıkarıldı.

Kasım 2014: Şangay ve Hong Kong Borsaları arasında bağlantı sağlandı.

Temmuz 2015: İhracat gelişimi yıllık bazda %8,9’a geriledi. Değerlenen yuan rekabetçiliği olumsuz etkiledi.

Ağustos 2015: PBoC orta nokta yuan kurunu tek günde %1,9 devalüe etti. IMF kararı “daha serbest piyasa koşulları” yönünde bir adım olması nedeniyle memnuniyetle karşıladı.

 

Yuan Reel Efektif Döviz Kuru

171486-1 Çin Devalüasyonu Üzerine

Grafikte yuanın ticaret ağırlıklı olarak değeri (kırmızı) ve ihracatın yıllık değişiminin 3 aylık hareketli ortalaması (gri) gösteriliyor. Reel efektif kurun zayıflamasıyla ihracat arasındaki ilişki ters yönlü olarak görülebilir. Çin ihracat odaklı bir ekonomi olduğu için, yuanın değer kaybetmesi ihracat avantajı sağlayabilir.

 

Çin Devalüasyonu ve Kaybedenler

171490-2 Çin Devalüasyonu Üzerine

Yuanın değer kaybetmesi Çinli hanehalkının dolar cinsinden alım gücünü düşürebilir. Böylelikle ithalat talebi gerileyebilir. Grafikte ülkelerin toplam ihracatının ne kadarını Çin’e yaptığı gösteriliyor. Avustralya, Güney Kore, Tayvan, Yeni Zelanda ve Japonya ilk sıraları alıyor. Yatırım bankaları ilgili ülke ekonomilerine ilişkin görüşlerini aşağı yönde revize ediyor. Bütün bu gelişmelerle birlikte emtia fiyatlarının düşüşü de dikkate alındığında, ilgili ülke ekonomilerinin durumu oldukça zor gözüküyor. 

171491-3 Çin Devalüasyonu Üzerine

Çin MB’nin agresif adımı sonrasında piyasalarda yaşanan çalkantıyı 10-19 Ağustos kesitinde tek bir resimde ilgili grafikte görebiliriz. WTI Petrol, Bakır, Rus Rublesi, Yuan, INR, KRW, MXN, BRL ve AUD en fazla değer kaybeden varlıklar oldu.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap