Çin’den Dev Plan

Made in China 2025 !

Çin yönetimi 20 Mayıs itibariyle ülkenin üretim kapasitesini geliştirmek amacıyla Made in China 2025 adını verdiği 10 yıllık kalkınma planını açıkladı. Çin’de yeni üretim modeli inovasyon, yeşil enerji ve yüksek teknoloji ürünlerini içeriyor. Sanayi, Telekomünikasyon ve Teknoloji Bakanlığı (MIIT) tarafından 10 sektöre odaklanılarak teknoloji üretmek amaçlanacak. Uzay teknolojisi, yenilenebilir enerjiden faydalanan otomobiller ve ilaç sektörü söz konusu sektörlerden bazıları. Çin yönetimi kaliteli ürünler ve marka yaratmak konusunda başarılı olamadığı sürece dünyanın üretici gücü olmak konusunda eksik kalabilir.

 

Teknoloji Odaklı 10 Sektör

1) Bilgi teknolojisi

2) Robot teknolojisi

3) Uzay ekipmanları

4) Okyanus mühendisliği ve yüksek teknoloji ürünü gemiler

5) Demiryolu sistemleri

6) Enerji tasarruflu yeni enerjiyle çalışan araçlar

7) Güç sistemleri

8) Nadir bulunan teknolojide kullanılan emtialar

9) İlaç sanayi ve ilaç teknolojisi

10) Tarım makineleri

 

Çin yönetimi söz konusu sektörlere teşvik sağlayarak 2025 yılında teknoloji üreten bir üretici haline gelmeyi amaçlıyor. Çin hali hazırda dünya üretiminin %20si karşılıyor. 2025 yılında teknoloji odaklı olarak pazar payını kullanması durumunda dünya genelinde etkisini daha da hissettirebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap