Çin’de Yerel Yönetim Faizleri Yükseliyor

LGFV faizleri yükselişte..

Çin ekonomisi 2015 yılına da soru işaretleriyle giriyor. Yönetimin tüm desteğine rağmen ekonomi istenen ölçüde ivme kazanamıyor. 2015 yılı içinde büyümeyi destekleyecek 1 trilyon dolar büyüklüğünde projeler planlanıyor. Yönetimin ekonomiyi platoda tutup tutamayacağı konusu oldukça önemli.

 

Çin’de bilindiği gibi gayrimenkul fiyatları ılımlı bir şekilde soğumaya devam ediyor. Söz konusu gayrimenkul gelirleri de yerel yönetim bütçelerinde önemli bir gelir kaynağı olarak biliniyor. Gayrimenkul sektörünün soğuması yerel yönetimlere ilişkin bakışı olumsuz etkileyebilir.

 

Grafikte, AA notuna sahip 1 yıl vadeli LGFV (yerel yönetim finansal aracı) faizleri ve 1 yıl vadeli Çin hazine bonosu faizleri gösteriliyor. Yeşil alan ise, faiz farkını gösteriyor. Son dönemde LGFV faizleri Mayıs 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye yükselmiş durumda. Söz konusu yükselişin nedeni olarak, yerel yönetim tahvillerine hazine garantisinin sonlandırılacağı spekülasyonu gösteriliyor.

45335-1 Çin'de Yerel Yönetim Faizleri Yükseliyor

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap