Çin’de Temiz Enerji Zaman Alacak

2020 yılında yenilenebilir payı artacak

Çin yönetimi hava kirliliğinin en önemli kaynağını kömür santralleri olarak tanımlıyor. Örneğin sülfür dioksit emisyonunun yaklaşık %50’si kömür santrallerinden kaynaklanıyor. Yönetim kömür santrallerini azaltmayı, yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeyi hedefliyor. Daha önceleri daha kirletici olan kömür santrallerinin önemli bir kısmında daha düşük emisyon sağlayacak sistemlere geçilmiş durumda.

 

Grafikte görüldüğü üzere, güneş, rüzgar, hidroelektrik ve nükleer santraller zayıf bir gelişme gösteriyor. Çin yönetimi nükleer enerjiden üretilen elektriği 2020 yılına kadar mevcut seviyenin 3 katına çıkarmayı hedefliyor. Doğalgaz, güneş ve rüzgar enerjisi yoluyla enerji üretmek kömüre görece daha maliyetli konumda, diğer yandan sistem tasarımı aşamasında da zaman gerekiyor.

144999-1 Çin'de Temiz Enerji Zaman Alacak

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap