Çin’de Reform Yılı 2014

Parasal reformların gerçekleştirildiği bir yıl

2014 yılı Çin yönetimi açısından parasal reformların gerçekleştirildiği bir yıl olarak geride kaldı. Büyüme ve enflasyonu yönetmek maksadıyla Çin Merkez Bankası geçtiğimiz yıl genelinde farklı politika araçlarından yararlandı.

 

Bu reformlardan ilki kurda liberalizasyonun kademeli olarak sağlanmaya başlaması. Çin MB geçmişte finansal sisteme fon sağlamak maksadıyla hatırı sayılır ölçüde doğrudan döviz alarak piyasaya müdahale etmekte ve karşılığında Yuan vermekteydi. Böylelikle Yuan’ın değersizleşmesini sağlamaktaydı. Şubat 2014 itibariyle faizlerin liberalize edilmesiyle Yuan’ın değer kaybı sağlandı.

 

Reformlardan ikincisi ve en önemlisi ise, aşırılıkların kontrol altına alınması oldu. Toplam kredi hacmine kurumsal ve hanehalkı olarak bakıldığında, söz konusu değer 2014 itibariyle GSYH’nin %200’üne karşılık gelmekteydi. 2008 itibariyle aynı değer %125 seviyesindeydi.

 

Bu durum Çin MB’de kredi balonu yaratmadan sisteme nasıl daha fazla likidite sunulacağı konusunda  soru işaretleri yarattı.

1) Kısa dönemli likidite (SLO) operasyonlarıyla piyasada anlık olarak yaşanan kredi sıkışıklıklarına kanal açıldı.

2) Sağlanan kredilere ilişkin zorunlu karşılıklarda sektörel bazda ayarlamalara gidildi.

3) Faiz oranlarının daha fazla liberalleştirilmesi piyasalara kredi kanalını açmak konusunda daha fazla imkan sağladı.

45388-1 Çin'de Reform Yılı 2014

Çin MB tarafından geliştirilen Teminatlı Ek Krediler (PSL) yoluyla öncelikli sektörlere ek kredi hattı açılmış oldu. Nisan 2014 itibariyle ise, Çin Kalkınma Bankası tarafından 1 trilyon yuan (160 milyar dolar) büyüklüğünde sosyal konut finansmanı sağlandı.  Kasım ayı itibariyle ise, Çin MB iki yılın ardından ilk kez faiz oranlarını düşürdü. 1 yıl vadeli borç verme faiz oranı 40 baz puan ve 1 yıl vadeli mevduat faizini 25 baz puan indirdi.

 

Çin Merkez Bankası 2015 yılında da ekonomik büyüme üzerindeki aşağı yönlü risklerle birlikte “alışılmadık” araçlarla müdahale yoluna gidebilir. Şeffaflık konusunda ise hala Banka’ya karşı çekinceler sürüyor. Geçen yılın önemli çekince unsurlarından konut fiyatlarının geri çekilmesi ekonomide yatırım ve talep tarafını baskı altına alıyor.

 

Kasım ayında yapılan faiz indirimine rağmen parasal koşullar son 10 yıllık döneme göre sıkı kalmaya devam ediyor. Düşük büyüme ve düşüş trendindeki enflasyon neticesinde yeni teşvikler “kaçınılmaz” duruyor. 2015 yılının ilk çeyreğine ilişkin beklentiler faiz indirimlerine devam edilmesi ve faizlerin daha fazla liberalize edilmesi yönünde. Diğer yandan öncelikli alanlara finansman sağlanması da bir diğer politika aracı olabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap