Çin’de Paladyum İthalatı 16 Ayın Zirvesinde

2014 yılında Güney Afrika’da meydana gelen…

2014 yılında Güney Afrika’da meydana gelen Platin Grevi neticesinde 1.3 milyon ons platin, 350.000 ons paladyum üretimi açığı oluşmuştu. Piyasa katılımcıları söz konusu açığı metal piyasasında rekor olarak tanımlamaktaydı. Platin ve Paladyum mücevher ve otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılıyor. Dolayısıyla da ekonomik aktivite söz konusu iki metalin performansı açısından önemli. Platin fiyatları Ocak 2014’ten bu yana %16 geri çekilmiş durumdadır. Platin fiyatları ise Ağustos 2014’te görmüş olduğu zirveden 14 gerilemiştir.

 

Grafikte Çin’in paladyum ithalatı turuncu renkle, Çin’in otomotiv üretimi mavi renkle gösteriliyor. Çin’de otomotiv üretiminin yükselişiyle birlikte son aylarda paladyum ithalatının yükseldiği görülüyor. Mart ayı itibariyle Çin’in paladyum ithalatı 16 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış görünüyor.

143175-2 Çin'de Paladyum İthalatı 16 Ayın Zirvesinde

Grafikte CFTC tarafından yayınlanan spekülatif pozisyonlar gösteriliyor. Mavi renkle gösterilen spekülatif kısa pozisyonların tarihi zirvede olduğu görülüyor. Kısa pozisyonların rekor seviyeye yükselmiş olması “tersine hareket” yaşanmasına neden olabilir.

143176-1 Çin'de Paladyum İthalatı 16 Ayın Zirvesinde

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap