Çin’de Demografik Dönüşüm ve Yatırım Tercihleri

2050 yılında emekli başına çalışan sayısı 1.3’e gerileyebilir.

Çin’de demografik dönüşüm süreciyle birlikte 2050 yılında emekli başına çalışan sayısının 1.3 olması bekleniyor. Böylelikle ilerleyen dönemde teşviklerin önemli bir kısmının sağlık sigortası sektörüne verilmesi beklenebilir. Çin’de mevcut durum itibariyle emekli başına çalışan sayısı 3 olmak üzere. 2050 yılına gelindiğinde 1.4 milyar nüfusa sahip ülkede nüfusun %40’ı 60 yaşının üstünde olabilir. Kamunun emeklilik fonlarının düşük risk içeren varlıklara yatırım yapmasıyla birlikte getiri de bekleneni karşılayamayabilir. Bu nedenle ilerleyen dönemde farklı varlık sınıflarına yatırım yapılmak konusunda bir yönelim olabilir.

 

2016 yılının ilk aylarında yapılması muhtemel yeni düzenlemeyle birlikte sigorta ve emeklilik şirketleri daha fazla risk içeren varlıklara yatırım yapma imkanına kavuşabilir. Çin’de sigorta şirketlerinin %44’ü yatırımlarını tahvillere yönlendiriyor. Çin ve Güney Kore’de söz konusu oran %60-65 civarındadır. Çin’de sigorta şirketleri yatırımlarını ağırlıkla mevduat olarak değerlendirmektedir. Çin’de sigorta şirketlerinin daha fazla tahvil yatırımı yapma eğiliminde bulunması tahvil piyasasının derinlik kazanmasını sağlayabilir.

148792-1 Çin'de Demografik Dönüşüm ve Yatırım Tercihleri

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap