Çin’de Değişen Yatırımcı Profili

Yatırımcı profili değişiyor..

Finans piyasalarında işlem yapan pek çok kişinin bildiği bir hikaye Çin’de yaşanmaya başladı. 1929’da ABD hisse senedi piyasasında düşüş yaşanmadan önce, ayakkabı boyacısından hisse senedi tavsiyesi alan Joseph Kennedy hisse senetlerini satma kararı almıştı. Kennedy, artık piyasayla uzaktan yakından alakası olmayan kesimlerin de oyuna girmesinin fiyatların doyum noktasına ulaştığını düşünüyordu.

 

Hanehalkı Finans Anketi,  Çin’de yaşanan ralli neticesinde yatırımcıların eğitim düzeyinin değiştiğini gösteriyor. Southwestern Üniversitesi’nde akademisyen olan Profesör Li Gan tarafından yapılan anket sonuçları değişime işaret ediyor. Gan’ın anketi 2014 yılı sonunda düzenlenmiştir. Hisse senedi piyasasında yeni yatırımcı olan 4000 kişi örneklemi oluşturmuştur. Her üç yeni hisse senedi yatırımcısından ikisinin eğitim düzeyi ortaokul seviyesindedir. Yeni yatırımcıların mali güçleri de önceki yatırımcılara göre yaklaşık olarak yarı yarıya daha az.

83167-ok1 Çin'de Değişen Yatırımcı Profili

Çin’de yaşanan ralliyle birlikte yeni yatırımcı hesapları artıyor. Hacim ve yeni yatırımcı hesapları artmasına rağmen büyüme ve karlılık beklentileri açısından aynısını söyleyebilmek mümkün değil. Çin’de konut fiyatlarına ilişkin beklentilerin hız kesmesi yatırımcıların hisse senedine yönelmesini sağlayabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap