Çin’de Büyüme Hedefine Ulaşılamayabilir

Çin’de Eylül ayı Ticaret Dengesi verisi 13…

Çin’de Eylül ayı Ticaret Dengesi verisi 13 Ekim Salı günü açıklandı. İhracat yıllık bazda %3,7 gerilerken, ithalat’ta gerileme yıllık bazda -20,4% oldu. Küresel talebin zayıf kalmasıyla birlikte hem ithalat hem ihracat Eylül ayı itibarıyla geri çekildi. Söz konusu gelişmeler neticesinde dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde %7 büyüme hedefini tutturmanın daha güç olacağı düşünceleri desteklendi. Çin ekonomisi 2015 yılının ilk ve ikinci çeyreğinde %7 büyümeyi başardı. Üçüncü çeyreğe ilişkin sonuçlar ise gelecek hafta açıklanacak. Ticaret verileriyle birlikte bu rakamın %7 altına kayması olası bir durum olarak değerlendirilebilir. Ülkenin ticaret fazlası Eylül’de 60.3 milyar dolar seviyesine yükseldi.

 

IMF geçtiğimiz Ekim’de güncellediği Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda küresel ekonominin 2015 yılında %3,1 büyüyeceğini öngördü. Söz konusu rakam küresel finans krizinden bu yana en düşük büyüme rakamına karşılık geliyor. Temmuz’da küresel büyüme tahmini %3,3 seviyesindeydi. Çin gümrük yetkilisi Huang’ın ifadelerine göre ithalattaki kayıp yılın son çeyreğinde daralabilir. Pekin yönetimi tarafından alınacak önlemler neticesinde ticaret prosedürlerinin kolaylaştırılması ve vergi indirimi ithalatı cesaretlendirebilir.

 

Çin MB hatırlandığı üzere Kasım 2014’ten bu yana faizleri 5 kere indirmiş. Aynı zamanda zorunlu karşılık oranlarını da indirmişi. Hükümet harcamaları artırılarak büyüme hedefine ulaşmak amaçlanmıştı. Bir diğer yandan ekonomistlere göre, Tianjin limanında Ağustos ayında meydana gelen patlama, Eylül’de fabrikaların  askeri tören dolayısıyla bir süre kapalı olması ticaret dengesi rakamları üzerinde ek baskı yaratmış olabilir.

Yararlanılan Kaynak: WSJ

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap