Çin’de Borsa Balonu (?)

Shanghai Endeksi zirvelerde..

Geçen haftaya kadar Shanghai Birleşik Endeksi üst üste 10 hafta boyunca yükseliş kaydetmiştir. Bu hızlı yükseliş piyasa katılımcılarını bir yandan memnun ederken, diğer yandan ise endişelendirmiştir. Yükselişi bazı gerekçelere bağlamak mümkün. Bu gerekçelerin en önemlisi olarak, Çin MB’nin risksiz getiri oranını (piyasa faizini) belirgin şekilde düşürmesi görülebilir.

54032-1 Çin'de Borsa Balonu (?)

Grafikte turuncu renkle “kazanç verimi” (earning yield) ve tahvil faizi farkı  gösteriliyor. Basit olarak farkın negatif bölgede gerçekleşmesi durumu, hisse senetlerinin “aşırı değerlendiği” yönünde yorumlanabilir. Normal şartlarda hisse senedi gibi daha riskli bir enstrümanın getirisinin “risksiz” getirinin üstünde olması beklenir.

ÜFE Deflasyon Bölgesinde

54033-2 Çin'de Borsa Balonu (?)

Çin’de üretici fiyatları “fazla kapasite” dolayısıyla hali hazırda deflasyon bölgesinde. Bu durum ilerleyen dönemde TÜFE üzerinde de aşağı yönlü baskı yaratabilir. Ayrıca, Çin’de üretici fiyatları “küresel enflasyon” üzerinde de hatırı sayılır ölçüde etkili olabilir.

Gölge Bankacılık Büyüyor

Çin’de özel sektör borçlanması 2008’den bu yana agresif şekilde büyüyor. Grafikte toplam kredi hacmi turuncu, bankacılık sektörünün kredi hacmi turuncu renkle gösteriliyor. Farkın açılmaya devam etmesi, finans kesimi dışında kredilerin yükseldiğine işaret ediyor. Yükselen “gölge bankacılık” faaliyetleri kontrolü daha güç bir durum olduğu için endişe kaynağı görülüyor.

54034-3 Çin'de Borsa Balonu (?)

Güçlü Borsa Performansının Ekonomiye Etkisi

Shanghai Birleşik Endeksi son altı ayda %50’den fazla yükselmesine rağmen toplam harcanabilir gelir üzerinde bu durumun yansımasını görebilmek güç. Yatırımcılar ve fon yöneticileri söz konusu yükselişten fayda sağlıyor. Ancak hane halkının durumdan fayda sağladığını söylemek güç. Çin’de halkın çok küçük bir kısmı borsadaki yükselişin servet etkisinden faydalanmış durumda. ABD’de ise hanehalkının %20’sinden fazlasının borsada yatırımı bulunuyor. Çin’de hanehalkı varlıklarının 2/3’ünden fazlası gayrimenkul yatırımlarından oluşuyor. Gayrimenkul fiyatlarının ülkede %3 gibi sınırlı bir yükseliş gerçekleştirmiş olmasıyla birlikte hanehalkı harcanabilir geliri de zayıf kalıyor.

 

Özetle borsaların performansı ABD’de bir anlam ifade ederken, Çin’de konut fiyatları aynı anlamı ifade ediyor. Tüketicinin moral düzeyini güçlü tutmak için konut fiyatları Çin için anahtar konumunda.

54035-4 Çin'de Borsa Balonu (?)

Grafikte mavi renkle perakende satışlar, turuncu renkle kentte yaşayan nüfusun harcanalabilir geliri gösteriliyor. Gri renkle gösterilen Shanghai Borsası yükselse dahi tüketicinin moral düzeyi ve geliri açısından pek de anlam ifade etmiyor.

 

Halka Arzlar

54037-5 Çin'de Borsa Balonu (?)

Borsaların güçlü olduğu dönemler her zaman halka arzlar için uygun dönemler olarak görülmüştür. Morali yerinde olan bir yatırımcının yeni yatırımlar yapmak konusunda da istekli olacağı düşüncesi etkili. Son dönemde artan halka arzlar grafikte turuncu renkle gösteriliyor.

 

Yeni Yatırımcı Hesapları

54038-6 Çin'de Borsa Balonu (?)

Çin’de 2015 yılı itibariyle bireysel yatırımcıların sayısı rekor seviyeye yükseldi. Borsanın yüksek bir momentumda yükseliyor olması, daha fazla yatırımcıyı etkilemiş olabilir.

 

Kaldıraçlı İşlemler

54040-7 Çin'de Borsa Balonu (?)

Kaldıraçlı işlemler son yaşanan yükselişte etkili. Çin’de düzenleyici otoritenin kaldıraçlı işlemlere yönelik son dönemde bazı sınırlamalar getirmesi ise bir diğer dip not.

 

Fiyat/Kazanç Oranları

54041-8 Çin'de Borsa Balonu (?)Shanghai Birleşik Endeksi, S&P 500 ve Hang Seng endekslerinin fiyat kazanç rasyoları grafikte gösteriliyor. Shanghai’in F/K’sı 2014 ortalarında 9 iken, dönem itibariyle 16 seviyesine yükselmiş durumda. Hong Kong ise 10 seviyelerinde.

 

2015 Büyüme Tahminleri

54042-9 Çin'de Borsa Balonu (?)

Çin ekonomisine ilişkin ekonomik beklentiler günden güne aşağı yönde revize edilmeye devam ediliyor. 2015 yılına ilişkin en son büyüme tahmini %7 seviyesinde. Söz konusu seviye Çin’de yaşanan yüksek nüfus artışı göz önüne alındığında oldukça “kritik” bir seviye.

 

Zayıf Kredi Büyümesine Rağmen Yükseliş Sürüyor

54044-10 Çin'de Borsa Balonu (?)

Aralık ayı itibariyle açıklanan kredi büyümesi ılımlı işaretler sunmaya devam ediyor. Aralık ayı itibariyle yıllık kredi büyümesi %14,3 seviyesinde. Yüksek durumda borçlu olan şirketler kesiminin ekonomik aktivitenin yavaşlaması dolayısıyla krediye daha düşük talep göstermesiyle durum açıklanabilir.

 

Petrol Etkisi?

54045-11 Çin'de Borsa Balonu (?)Petrol fiyatlarının yıllık bazda %50’den fazla değer kaybetmesi petrol ithalatçısı konumunda olan Çin ekonomisi için iyi bir haber. İlerleyen dönemde sanayi karları düşük emtia fiyatları neticesinde yükselebilir.

 

Sonun Başlangıcı mı?

54046-12 Çin'de Borsa Balonu (?)Çin piyasalarının küresel piyasalardaki payı artmaya devam ediyor. 2007’de Çin piyasalarının rekor kırmasından bu yana %8 ile içinde bulunulan dönem itibariyle en yüksek seviyede. Çin ekonomisi ise küresel ekonominin %13’üne karşılık geliyor. GDP payı ile Borsa payı arasındaki farkın açılmaya devam etmesi yatırımcıların uzun dönemli iyimser beklentilerini destekliyor.

 

Sonun başlangıcı mı, devam mı..

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap