Çin Büyümesi Üstünde Baskı Sürüyor

Sanayi üretimi verisi ılımlı.

Çin ekonomisi Ağustos’ta hız kesmeye devam etti. Yeni gayrimenkul yatırımları daralma gösterdi. Böylelikle yıl sonuna doğru yeni teşviklerin gerekebileceği bir kez daha görülmüş oldu. Ağustos ayı itibariyle sanayi üretimi yıllık bazda 6,1% gelişme gösterdi. Beklentiler 6,4% gerçekleşmesi yönündeydi. Önceki ay iste 6,0% gerçekleşmişti. Bütün bu gelişmeler büyüme üzerinde aşağı yönlü baskının sürdüğünü gösteriyor. Söz konusu şartlar altında yıl sonuna doğru yeni parasal teşvikler devreye alınabilir. Çin MB’nin faiz ve/veya zorunlu karşılıklarda indirime gitmesi piyasa katılımcılarının beklentileri arasında. Sermaye çıkışlarını önlemek maksadıyla likidite sağlanabilir.

160585-1 Çin Büyümesi Üstünde Baskı Sürüyor

Ağustos ayı itibariyle Bloomberg Çin Büyüme Tahmini %6,64 olarak açıklandı. Temmuz’da söz konusu rakam %6,63 seviyesindeydi.

160587-2 Çin Büyümesi Üstünde Baskı Sürüyor

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap