Çin Borsası ve Tarihsel Süreç

“Ralli ve sonrası”

Çin’de Borsa Endeksleri Haziran ayında görmüş olduğu en yüksek seviyeden yaklaşık %40 düşüş gerçekleştirerek. Oldukça “kuvvetli” bir düzeltme gerçekleştirdi. Gelişmiş piyasalarda zirveden %20 geri çekilmeyi düzeltme olarak tanımlamak mümkünken, Çin ‘de %40 dahi “düzeltme” olarak tanımlanabilir. Çin’de politika gereği olarak yatırımcıların borsaya yönlendirilmesi yükselen borsa endeksi üzerinden refah transferi yoluyla ekonomik büyümeye destek olmak amaçlanıyor. Ancak yakın dönemde borsa endeksinin keskin bir şekilde düşmesi soru işaretleri taşıyor. Çin’de düzenleyici otorite satışın yasaklanması, işlemlerin durdurulması gibi yöntemlerle düşüşü önlemeye çalışıyor. Hali hazırda 9 Temmuz itibariyle hisse senetlerinin ancak %10’u işlem görür vaziyette. Diğer hisse senetleri ise işleme kapatılmış durumda.

 

Çin’de konut hanehalkının satın alabileceği sınırlı sayıda varlıklardan biridir. Konut fiyatlarının yakın dönemde bekleneni verememesi yatırımcıyı borsaya çekmiş olabilir.

141777-1 Çin Borsası ve Tarihsel Süreç

Çin’de borsa endeksinin düşünden kaynaklı olarak teminat büyüklüğü 261 milyar dolar olarak rapor ediliyor. Borsa endeksinin son dönemdeki %151’lik yükselişinin arkasında yatan nedenlerden biri de kaldıraç kullanılmasıydı. 2006-2007 yükselişi ise %464 olmak üzereydi. İlgili dönemde de yatırımcıların teşvik edildiği bir durum söz konusuydu.

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Öncülüğünde Düşen Şangay Borsası

141778-2 Çin Borsası ve Tarihsel Süreç

Şangay’ın düşüşünde en büyük payı küçük ve orta ölçekli işletmeler alıyor. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri içeren, Shanghai 390 Index Haziran ayında görmüş olduğu zirve seviyeden %46 geri çekilmiş durumdadır. 1 Kasım 2014 tarihinden bu yana performansı ise %136 olmak üzeredir. Shangai 180 Endeksi ise %29 geri çekilmiştir. Küçük ve orta ölçekli şirket hisselerinin düşüşünün %46 ile sınırlı kalması yanıltıcı olabilir. Çünkü çoğu küçük ve orta ölçekli işletmede işlemler hali hazırda durdurulmuş durumda.

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap