Çin Aksiyonu ve Sonuçları

“Çin MB diğerlerini de sürükleyebilir.”

Çin Merkez Bankası 11 Ağustos’ta aldığı kararla yuanın değerini %1,9 devalüe etme yolunu seçti. Söz konusu aksiyon “büyüme endişelerinin” bir işareti olarak değerlendirilebilir. Çin ekonomisi zayıf yuandan kısa dönemde destek bulabilir. Ancak, mevcut yapısal ekonomik sorunları çözemeyebilir.  8 Ağustos Cumartesi günü rapor edildiği üzere Temmuz’da ihracat önceki yılın aynı dönemine göre %8,3 düşüş kaydetmişti. Menkul ve gayrimenkul piyasalarda hali hazırdaki balonun patlaması ülke ekonomisini daha da aşağı çekebilir. Çin’de ekonomi yönetimi “sert inişi” önlemek maksadıyla bir dizi önlem almaya devam ediyor.

 

Özet;

1) Çin para birimini sıkı bir biçimde kontrol ediyor. Yuan ABD Doları karşısında günlük bazda ancak +-%2 bantta hareket edebiliyor.

2) Yuan’ın değer kaybı kısa dönemde ihracatı destekleyebilir.

3) 8 Kasım 2016’da ABD’de gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri sürecinde yuanın değer kaybetmesi Amerikalı politika yapıcıları tarafından endişeyle karşılanabilir.

4) Çin’in yeniden “kur savaşı” adımı atmış olması, diğer ihracatçı ülkeleri de para biriminin değer kaybı yönünde adım atmasına neden olabilir. Güney Kore, Japonya vb..

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap