Çetinkaya:Döviz likiditesine yönelik çok sayıda aracımız var

1922419_720x360 Çetinkaya:Döviz likiditesine yönelik çok sayıda aracımız var

Merkez Bankası Başkanı Murat  Çetinkaya “2017 Para ve Kur Politikası” toplantısında konuştu.

Döviz kurundaki hareketlerin bu aşamada enflasyon üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu söyleyen Çetinkaya, bu etkinin 2017 birinci çeyreğinden itibaren görüleceğini ifade etti.

TCMB Başkanı, ” 2017 görünümünde döviz kuru gelişmelerini iktisadi faaliyet telafi ediliyor” diye konuştu.

Yerel paranın iktisadi faaliyette ana değişim aracı olmasının önemli olduğunu söyleyen Çetinkaya,  “Türk Lirası’nı destekleme yaklaşımını TCMB olarak destekliyoruz” dedi.

Çetinkaya,  yerel paranın kullanılması için Rusya ve İran Merkez Bankaları ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Döviz likiditesine yönelik çok sayıda aracın olduğunu söyleyen Merkez Bankası Başkanı  “Döviz rezervlerimiz yeterli, net rezervlerde artış trendi var” dedi.

Para politikası kararlarının enflasyon beklentileri dikkate alınarak oluşturulacağını söyleyen Çetinkaya,  son çeyrekte iktisadi faaliyette ılımlı toparlanmanın öngörüldüğünü söyledi.

Çetinkaya, para politikasının döviz likiditesini destekleyici nitelikte olduğunu, enflasyon görünümüne karşı sıkı görünümünü ve finansal istikrarı gözeten niteliğini koruğunu sözlerine ekledi.

“2017’de ihracat kanalından büyümeye destek artacak” diyen TCMB Başkanı, “Petrolde yükseliş cari denge üzerinde aşağı yönlü risk oluşturuyor” dedi.

Dış pazarlarda pazar çeşitlenme esnekliğinin ihracatı desteklemeyi sürdürdüğünü aktaran Çetinkaya, “Ticari kredi standartları sıkılığını korudu, bu kredide canlanma göreli zayıf” dedi.

06 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap