Logo reklamı

CEO'lar 2018 için ihtiyatlı iyimserlikte doruk yaptı

PwC'nin bu yıl "Köşe Ofisteki İhtiyatlı İyimser" başlığıyla yayımladığı 21. Yıllık Küresel CEO Araştırması'na göre, CEO'ların 2018 için küresel büyüme beklentilerindeki iyimserlik, bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştı.

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

PwC'nin bu yıl "Köşe Ofisteki İhtiyatlı İyimser" başlığıyla yayımladığı 21. Yıllık Küresel CEO Araştırması'na göre, CEO'ların 2018 için küresel büyüme beklentilerindeki iyimserlik, bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. 85 ülkeden tam 1.293 CEO'nun katılımı ile yapılan araştırmada, 2012 yılından bu yana sorulan küresel ekonomik büyümeye ilişkin soruya "artacak" cevabını verenler, geçen yılki %29'lık oranın iki katına çıkarak %57 oranına ulaştı. Türkiye'de ise ilgili oran geçen yılın 4 katına çıkarak %12'den %51 seviyesine yükseldi.
PwC Türkiye Başkanı Halûk Yalçın, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: "2017, küresel ekonominin 2011'den beri neredeyse en iyi performans gösterdiği yıl olarak görülüyor. ABD'ye ek olarak ekonomiyi destekleyici politikaların meyveleri Avrupa'da da belirgin şekilde toplanmaya başladı. Brezilya, Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ekonomilerde de işler tekrar yoluna giriyor gibi. Bu küresel bazda tekrar bir yeni denge oluşacağının işareti. Türk CEO'lar da oldukça iyimser olmakla birlikte bu kez ihtiyatı elden bırakmaya niyetleri yok. Son dönemde dünyada ve Türkiye'de oluşan büyüme trendi, iyimserliği artırmasına rağmen, Türk CEO'lar şirketlerinin gelir artışına yönelik beklentilerini kısa vadeli güçlüklerin son derece bilincinde olarak kurmuş durumdalar. Bu olumlu beklentilerin ihtiyatlı bir yaklaşımla yoğurularak gerçeğe dönüştürülmesi gerekli. İlerleyen günlerde Türk ekonomisine yön veren CEO'ların görüşlerinin yer aldığı kıyaslamalı yorumları da ayrıca paylaşacağız."
Her yıl olduğu gibi, Dünya Ekonomik Forumu'nun Davos yıllık toplantısının açılışında açıklanan rapora göre, CEO'ların küresel büyümeyle ilgili iyimserliğindeki çarpıcı artış hemen hemen tüm ülkelerde görülüyor. Japonya ve İngiltere gibi geçtiğimiz yıl "en az iyimser" ülkelerde bile, küresel büyümeyle ilgili iyimserlik, geçen seneden bu yana iki katına ulaştı. PwC Küresell Başkanı Bob Moritz, "CEO'ların küresel ekonomiyle ilgili iyimserlikleri, ekonomik göstergelerin çok güçlü olmasından kaynaklanıyor. Küresel borsalarda gözlenen değer kazancı ve dünyanın önde gelen pazarlarının çoğunda GSYİH büyüme beklentileri karşısında, CEO'ların bu denli iyimser olması sürpriz değil." dedi.
 Araştırmadan bazı sonuçlar...
" Küresel CEO'lar arasında 2018'de ekonomik büyümenin artacağına yönelik iyimser beklenti %57 ile rekor seviyelere ulaşıyor. Türkiye'deki CEO'lar için bu oran %51. 
" CEO'ların %42'si kendi şirketlerinin gelecek 12 ay içinde büyüme potansiyeline "çok güveniyor." Türkiye'deki CEO'lar %32'lik oran ile daha ihtiyatlı.
" 2018 yılında büyüme için hedef olarak görülen piyasaların başında gelen ABD, Çin'e karşı liderliğini pekiştiriyor.
" Çalışan sayısında artış planlanıyor, ancak liderler dijital becerilere erişim ile ilgili endişe duyuyorlar.
" CEO'ların üçte ikisi, başta mühendislik ve inşaat (%73), teknoloji (%71) ve iletişim (%77) sektörü olmak üzere;; teknolojideki gelişmeler sebebiyle işlerini kaybedecek çalışanların yeniden eğitilmesinden sorumlu olduklarını düşünüyor.
" Küresel ekonomideki iyimserliğe rağmen, iş dünyasında, sosyal ve ekonomik tehlikelerle ilgili endişeler artıyor. CEO'lar jeopolitik belirsizlik (%40), siber tehditler (%40), terörizm (%41) ve temel becerilerin erişebilirliği (%38) konularında "aşırı endişeli" olduklarını belirtiyor. Türkiye'deki CEO'ların en endişeli oldukları konuların başında ise jeopolitik belirsizlikler (%64), döviz kurunda dalgalanma (%67) ve terörizm (%67) geliyor.
" CEO'lar refah düzeyinin sadece milli gelir gibi finansal verilerle ölçülmemesi gerektiği konusunda hemfikirler.

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*