Carney Kalemini Hazırladı

İngiltere’de enflasyon geriliyor..

İngiltere’de Aralık ayı TÜFE verisinin beklentiler üstünde gerileyerek yıllık bazda 0,50% seviyene gerilemesiyle %2 olan enflasyon hedefine ulaşılamadı. İngiltere MB Başkanı Mark Carney böylelikle durumu hükümete açıklayan bir açık mektup yazacak. Söz konusu mektubun Şubat itibariyle yayınlanması bekleniyor. 2014 yılının ortasından bu yana %60’a yakın geri çekilen petrol fiyatları ülkede enflasyonu ve bekleyişlerini aşağı çekiyor. Mark Carney geçtiğimiz gün itibariyle yaptığı açıklamasında deflasyonist baskının Euro Bölgesi kadar büyük olmadığına dikkat çekti.

 

İngiltere MB tarafından yayınlanan Kasım ayı Enflasyon Raporu’nda enflasyonun 2015 yılının ilk aylarında %1 altına gerileyebileceğine dikkat çekilmişti. 16 Aralık’ta yaptığı açıklamasında ise Mark Carney, enflasyonda gelişmelerin BOE’nin politika duruşunu değiştiremeyeceğini ifade etmişti. İngiltere Merkez Bankası’nın iki bağımsız üyesi Martin Weale ve Ian McCafferty ise faizlerin bir an önce artırılması gerektiği konusunda ısrarını sürdürüyor.

 

Bütün bu gelişmeler neticesinde faizleri yılın ikinci yarısında kadar 0,50% seviyesinde sabit tutulmaya devam edilebilir. Petrol fiyatlarının zayıf seyri ilerleyen dönemde perakende enflasyonu aşağı çekebilir. Mayıs’ta Carney yılın ilk çeyreğine ilişkin olarak yeni bir açık mektup yazmak zorunda kalabilir.

 

48131-2 Carney Kalemini Hazırladı

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap