Logo reklamı

Bugün Piyasaların Gündemi : "FITCH"

Bugün gündem yurtiçinde seans sonrasında yapılacak Fitch'in Türkiye not değerlendirmesi, ABD'de ise hükümetin açık kalmasını sağlayacak geçici harcama tasarısının Senato'daki oylaması olacak.

Bugün gündem yurtiçinde seans sonrasında yapılacak Fitch'in Türkiye not değerlendirmesi, ABD'de ise hükümetin açık kalmasını sağlayacak geçici harcama tasarısının Senato'daki oylaması olacak. Piyasa beklentisi Fitch'in "BB+" olan kredi notu ve "durağan" olan not görünümünde değişikliğe gitmemesi yönünde. Biz de piyasa beklentisine paralel olarak kredi notu ve görünümünde değişiklik beklemezken yapılacak değerlendirme ve yorumların daha önemli olacağını düşünmekteyiz. 

 

Fitch'in değerlendirmesinde, Türkiye hakkında pozitif olarak büyümenin güçlü seyrini ve yapısal göstergeler açısından benzer ülkelere kıyasla daha üstün olduğu, negatif olarak ise yüksek enerji fiyatları ile artan cari açık, yüksek enflasyon ve jeopolitik riskleri ön plana çıkarabileceğini öngörüyoruz. 

 

Yapılacak açıklamaların ise piyasa üzerinde nötr etki etmesini beklemekteyiz. Sabah itibariyle, Asya piyasaları yükseliş eğilimli seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları yatayda. BIST 100 Endeksi'nin bugün yatay/hafif alıcılı seyir ile açılmasını düşünmemize karşın yatırımcıların jeopolitik riskler ve Fitch'in değerlendirmesi öncesinde hafta sonu riski almak istememesine bağlı olarrak yatayda tamamlaması beklenebilir.

 

Alan Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*