Bugün hangi veriler takip edilecek?

Hafta içerisinde yayınlanan Fed’in en son gerçekleştirmiş olduğu toplantıya ilişkin tutanaklarda bazı Fed yetkililerinin faiz artırımı konusunda çekimser görüşleri sonrası dünya genelinde değer kaybeden ABD Doları dün de zayıf seyrini sürdürdü.

Dün Viyana’da gerçekleşen OPEC toplantısında beklenildiği gibi üretim kesintisinin 9 ay daha uzatılması sonrasında petrol fiyatında kar satışları görüldü. Toplantı sonrası yapılan açıklamalarda birçok senaryo üzerinde tartışıldığı, 6, 9 veya 12 ay seçenekleri üzerinde durulduğu ancak 9 ay uzatmanın ideal olduğu kanaatine varıldığı ifade edildi. Bir sonraki OPEC toplantısının 30 Kasım’da yapılacağı bilgisi de verildi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

Sabah saatleri itibariyle, ABD Doları hem gelişmiş hem de gelişen ülke kurları karşısında tepki alımları paralelinde hafta içerisinde vermiş olduğu kayıpları telafi çabasında. Bununla birlikte bugün ABD’de 1.çeyrek dönemine ilişkin büyüme verisi izlenilecek. ABD ekonomisinin 1.çeyrekte %0,9 oranında büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Büyüme verisinin yanı sıra bugün ABD’de Nisan ayına ilişkin dayanıklı mal sipariş verileri ile birlikte Mayıs ayına ait Michigan tüketici güveni verileri takip edilecek.

USDTRY

Hafta içerisinde Fed’in en son gerçekleştirmiş olduğu toplantıya ilişkin tutanakların yayınlanmasının ardından dünya genelinde değer kaybeden ABD Doları dün kayıpları telafi çabasındaydı. ABD Doları gelişmekte olan ülke paralarına karşı karışık seyir izlerken, Türk Lirası sınırlı negatif ayrışan para birimleri arasındaydı. Türk Lirası günü dolar karşısında %0,19 değer kaybı ile tamamladı.

Teknik olarak bakıldığında, USDTRY paritesinde bugün yukarı yönlü hareketin görülebilmesi için 3,5500 seviyesi üzerinde kalıcılık önemini korumaya devam etmekte. USDTRY paritesinde yükselişlerin görülmesi halinde 3,6000 direnç seviyesi hedeflenebilir. Paritede 3,5500 seviyesi aşağısında kalıcılık sağlanması halinde zayıf seyir görülebilecek olup 3,5200 ve 3,5000 destek seviyeleri izleneebilir.

EURUSD

Hafta içerisinde Fed’in en son gerçekleştirmiş olduğu toplantıya ilişkin tutanakların yayınlanmasının ardından dünya genelinde değer kaybeden ABD Doları dün kayıpları telafi çabasındaydı. Gelişmiş ülke para birimleri dolar karşısında zayıf seyir izlerken, Euro sınırlı negatif ayrışan para birimleri arasındaydı. Euro günü dolar karşısında yatay seyir ile tamamladı.

Teknik olarak bakıldığında, EURUSD paritesinde yükselişlerin görülebilmesi için 1,1240 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, yükselişlerde 1,1300 ve 1,1360 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Paritede görülebilecek gevşemelerde 1,1150 ve 1,1100 seviyeleri izlenebilecek destek seviyeleridir.

ALTIN

Hafta içerisinde Fed’in en son gerçekleştirmiş olduğu toplantıya ilişkin tutanakların yayınlanmasının ardından dünya genelinde değer kaybeden ABD Doları dün kayıpları telafi çabasındaydı. Bununla birlikte haftanın genelinde Fed belirsizliği nedeniyle yükselişin sınırlı olduğu altın dünü dollar karşısında günü %0,24 değer kaybı ile tamamladı.

Teknik olarak bakıldığında, altında toparlanma eğiliminin görülebilmesi için, 1260 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup yükselişlerde 1272 ve 1283 seviyeleri hedeflenebilir. Altında satış baskısının görülmesi halinde ise sırasıyla 1253 ve 1240 destek seviyeleri izlenebilir.

USDJPY

Hafta içerisinde Fed’in en son gerçekleştirmiş olduğu toplantıya ilişkin tutanakların yayınlanmasının ardından dünya genelinde değer kaybeden ABD Doları dün kayıpları telafi çabasındaydı. Gelişmiş ülke para birimleri dolar karşısında zayıf seyir izlerken Japon Yeni de söz konusu ülke para birimlerine eşlik etti. Japon Yeni günü dolar karşısında %0,31 değer kaybı ile tamamladı.

Teknik olarak bakıldığında, USDJPY paritesinde yükselişlerin görülebilmesi için 111,40 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz etmekte olup paritede yükselişlerde sırasıyla 112,00 ve 112,60 seviyeleri hedeflenebilir. USDJPY paritesinde zayıf seyrin görülmmesi durumunda ise 111,00 ve 110,60 destek seviyeleri takip edilebilir.

GBPUSD

Dün İngiltere’de 1.çeyrek dönemine ilişkin büyüme verilerinde görüldüğü üzere; İngiltere ilk çeyrekte beklentilerin hafif aşağısında yıllık bazda %2,0 büyüme kaydetti. Gelişmiş ülke para birimleri dolar karşısında zayıf seyir izlerken sterlin de söz konusu ülke para birimlerine eşlik etti. Sterlin günü dolar karşısında %0,23 değer kaybı ile tamamladı.

Teknik olarak bakıldığında GBPUSD paritesinde toparlanma eğiliminin görülebilmesi için 1,2960 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 1,3080 ve 1,3150 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Paritede görülebilecek satış baskısında ise 1,2870 ve 1,2740 destek seviyeleri takip edilebilir.

BRENT

Hafta içerisinde OPEC toplantısından üretim kısıntısı anlaşmasının daha da uzayacağına ilişkin beklentiler ile yükseliş kaydeden petrol, söz konusu anlaşma kararı sonrası kar satışları ile geriledi. Toplantı sonrası yapılan açıklamaada bir sonraki OPEC toplantısının 30 Kasım’da yapılacağı bilgisi verildi.

Teknik olarak bakıldığında, net bir trendin görülemediği petrolde toparlanma eğiliminin görülebilmesi için 54,00 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 54,70 ve 55,20 seviyeleri hedeflenebilir. Petrolde satış baskısının görülmesi halinde ise 53,40 ve 52,00 destek seviyeleri takip edilebilir.

Alan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.,

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap