Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

Piyasa Beklentisi
Alıcılı açılış ve güçlü alış seyri gün boyu devam ederken, seans sonunda görülen volatil seyire rağmen kapanışı 89.320 seviyesinden gerçekleştirerek %2,11 değer kazandı. Haftanın ilk iki gününde satış görülen BIST-100 tarafında, bu kayıpların telafisi güçlü hacimle gerçekleşti. Dün BIST-100 tarafında gerçekleşen işlem hacmi 5,04 mlr TL seviyesine yükseldi.
ABD’de Fed’in kritik Mart ayı toplantısı yaklaşırken artık tüm gözler verilerde ve Fed başkanlarının açıklamalarında. Pazartesi günkü büyümenin ardından dün gece yayınlanan Bej Kitap raporu da bu minvalde dikkatle izlendi. Rapor büyümede ılımlı seyir, istihdamda sıkılaşma ve fiyatların arttığı noktasında mesajlar verdi. Dolayısıyla Fed’in Mart ayı ihtimallerine destek veren mesajların alındığı Bej Kitap raporu sonrası söz konusu beklenti %80’lere kadar yükseldi. Bir diğer önemli veri olan ISM İmalat PMI 2014’ten bu yana en güçlü yükselişini göstererek, alt endeksleri ile beraber Bej Kitap öncesinde önemli sinyaller verdi. Fed yönetim kurulu üyesi Brainard’da, bu paralelde; faiz artırımlarına yakın zamanda başlanarak kademeli olarak yola edvam etmenin daha uygun olacağı görüşünü iletti.
Yeni günün gündemi ise oldukça zayıf. ABD tarafında Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve Euro Bölgesi’nin tahmini Şubat ayı enflasyonu dışında önemli bir veri bulunmuyor. Ancak siyasi cephede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’deki “Uluslararası Ombudsmanlık Toplantısı” sonrası Binali Yıldırım ve Hakan Fidan ile ayrı ayrı görüşmeleri yakından izlenecek. Ombudsmanlık toplantısı sonrası gelebilecek açıklamalar yakından takip ediliyor olacak.
Dolar endeksinin 101,65’den 101,9’a doğru yükselişine devam ettiği yeni günün başlangıcında Euro/Dolar paritesinin ise 1,0550’lerden hafif bir geri çekilmeyle 1,0530’a doğru düştüğünü görüyoruz. Ancak Dolar’ın zayıf da olsa değer kazandığı günde TL’nin pozitif ayrışarak güçlenmesi ve 3,66’nın altına gevşemesi dikkat çekicidir. Bu noktada 243 seviyesine kadar yükselen ancak kapanışı hep hafif düşüşle gerçekleştiren 5 yıllık CDS primlerini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Küresel borsalar tarafında Asya’daki ralli devam ederken, ABD’de yatay hareketler söz konusu. Avrupa borsalarının ise yeni güne Euro’daki değer kaybı temelinde satıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor.
Dün etkili olan alımlar ile son 1 aylık süreçte önemli direnç olarak çalışan 89.500 seviyesine yaklaşan endeksin bugüne hafif alıcılı başlamasını bekliyoruz. Endekste yükseliş hareketinin tekrar güç kazanabilmesi ve yeni pozisyonlar için bu direnç hacim desteği ile birlikte kırılmalı. Kısa vadeli göstergelerin dün yaşanan alımlar ile birlikte tekrar toparlanma çabasında olması bu seviyenin geçilme olasılığını güçlendiriyor. Endekste 88.800 ve 88.500’ü ise gün içi destekler olarak takip edeceğiz.
VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:
Dün gün boyunca alıcılı bir seyir izleyen Nisan Vadeli sözleşme günü %2 oranında değer kazanımı ile 109.725 seviyesinden tamamladı. Bugüne de aalıcılı başlamasını beklediğimiz sözleşmede 109.850 seviyesinin aşılması sonrasında 110.300-110.500 bandı direnci gün içi işlemlerde direnç konumunda olacaktır. 110.500’ün geçilmesi halinde ise kısa vade de önemli direnç konumunda olan 111.100’e kadar hareketin devamı beklenebilir. Sözleşmede 109.400 ve 109.000 seviyelerini ise gün içi destekler olarak verebiliriz.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler
13:00 Euro Bölgesi TÜFE – Yıllık Tah. Şub. (Bekl: %1,9)
13:00 Euro Bölgesi Çekirdek TÜFE – Yıllık Tah. Şub. (B: %0,9)
16:30 ABD Challanger İşten Çık. – Yıllık Şub. (Önck: -%38,8)
16:30 ABD Haftalık İşsizlik Oranı (Bekl: 245 bin)
Türkiye ENKAI 4Ç16 sonuçlarını açıklayacak.

Yatırım Finansman Menkul Değerler

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap