Bu hafta piyasaları neler bekliyor?

Yeni bir haftaya ve haftanın ilk işlem gününe…

Yeni bir haftaya ve haftanın ilk işlem gününe başlarken Dolar/TL’nin 2,8930’lu seviyelerde, Altın’ın 1366 Dolar/Ons’lu seviyelerde, Dolar Endeksinin ise 96,350’li seviyelerde olduğunu görmekteyiz. (Saat 07:30-08:00)
Yurt içi göstergelerinse son bir haftadır iyimser bir performans sergilediklerini söyleyebiliriz. (Cuma günkü kapanışlara baktığımızda Türkiye CDS’lerinin 229’lu seviyelerde ve 10 yıllık tahvil faizlerimiz ise 9,15 gibi düşük seviyelerde.) Türkiye için oldukça olumlu olan bu durumun hafta içi de devam etmesi, Endekste alıcılı bir seyri beraberinde getirebilir.

Zaman zaman güvenli liman algısı kendini gösterse de -Risk iştahında devam eden artış -Yurt içi makroekonomik datalarının yanında -İç ve dış politika adımlarının pozitif fiyatlanması gibi unsurlar, BİST100 Endeksinde yukarı yönlü hareketlenmeleri desteklemekte.
Fakat bunların yanı sıra bu hafta ekonomik veri akışı bakımından oldukça yoğun. Özellikle de bu yoğunlukta en fazla payın ÇİN ve ABD tarafında olacağını belirtelim. 

Salı
ABD/ FED- Mester, Tarullo, Bullard Konuşmaları
TÜR/ Hazine Nakit Dengesi
Çarşamba
ABD/ FED- Kashkari, Harker, Kaplan Konuşmaları
ABD/ BEJ KİTAP
ÇİN/ Dış Ticaret Verileri
AVR/ Sanayi Üretimi
Perşembe
TÜR/ Cari Hesap, Sanayi Üretimi, Yıl Sonu TÜFE Tahmini
ABD/ İşsizlik Sigortası Başvuruları, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, ÜFE, Çekirdek ÜFE
ABD/ FED- Lockhart, George Konuşmaları
Cuma
ÇİN/ Büyüme, Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar
TÜR/ Çeyrek İşsizlik Ortalaması, Bütçe Dengesi
AVR/ Çekirdek TÜFE, TÜFE, Dış Ticaret Verileri
ABD/ Çekirdek TÜFE, TÜFE, Perakende Satışlar, Reel Kazançlar, Kapasite Kullanım Oranı, Sanayi ve İmalat Üretimleri

Bugünün ajandası ekonomik veri akışı bakımından seyrek olup, BİST100 Endeksinin seyrinde etkisini gösterebilecek bir takım unsurlara değinecek olursak;

° Geçtiğimiz Cuma ABD tarafında açıklanan tarım dışı istihdamın 287 binle 8 ayın en büyük artışını kaydetmesi sonrasında devamı gelecek olan önemli ABD verileri ve bu hafta içi FED Başkanlarından gelecek açıklamalar,

° G-20 Ticaret Bakanları zirvesinde alınan kararlar doğrultusunda yurt içinde göçmenlerin ekonomiye ve ticarete katkıları ile ilgili gerekli çalışmaların başlatılacak olunması,

° Hafta sonu biten NATO Zirvesinde yer alan önemli konu başlıkları ve bu yönde Siyasilerin yapabilecekleri olası açıklamalar (IŞİD İle Mücadele, AWACS erken uyarı uçaklarının uluslararası ve Türkiye hava sahasında uçacağının açıklanması, Erdoğan-Merkel Görüşmesi)
Bu hafta yurt içi ve yurt dışı piyasalarda ani iniş çıkışların yaşanması mümkün. Özellikle Çarşamba gününden itibaren başlayacak yoğun ekonomik veri akışı dolayısıyla temkinli adımlarla devam etmekte ve gelebilecek kâr satışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. Bugünün rehberleri ise Dolar Endeksi, Altın, Petrol, Dolar/TL ve BİST100 Endeksi olacaktır.

 A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap