Bu hafta hangi veriler takip edilecek?

BcRtmykQP0IxAAAAAElFTkSuQmCC Bu hafta hangi veriler takip edilecek?

Geçen hafta veri anlamında sakin bir haftaya şahit olduk. Merkez Bankaları yetkililerinden gelen önemli açıklamalar içerde ve dışarda hareketlilik yarattı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Murat Çetinkaya’nın TL varlıkları desteklemek için gereken hamleleri yapabiliriz mesajları yurtiçinde takip edildi. Bu açıklama da TL varlıkların hafta boyunca güçlü kalmasını sağladı. Bu hafta veri anlamında; Salı günü Cari İşlem Dengesi, Çarşamba günü İşsizlik Oranı ve Bütçe Dengesi izlenecek.
FED Başkan yardımcısı Stanley Fischer, Donald Trump’ın terk etmeyi düşündüğü finansal regülasyonları savundu. Ayrıca, Trump’ın maliye politikalarına ilişkin önemli oranda belirsizlik yarattığını ve FED’in enflasyon ile istihdam hedeflerine ulaşmak için gerekeni yapacağını söyledi. Bu açıklamanın yanı sıra, Trump’ın vergi reformlarına gideceğiz mesajı da S&P ve Dow Jones endekslerini yukarı çekmeye devam ediyor. FED’in bankacılık konusunda üst düzey yöneticilerinden Daniel Tarullo da görevini bıraktı ve Trump’ın para politikasının denetimini yeniden şekillendirmesi konusundaki gücünü artırdı. Bu hafta, FED Başkanı Yellen’dan Salı ve Çarşamba günü gelecek açıklamalar ön planda olacak. ABD tarafında veri anlamında ise, Çarşamba günü enflasyon rakamları izlenecek. Euro bacağında ise Brexit, Avrupa’daki seçimler ve Yunanistan’ın IMF ile görüşmeleri takip edilecek. Yarın açıklanacak Euro Bölgesi büyüme rakamları piyasada hareketlilik yaratabilir.
Ons altın Avrupa’daki belirsizlikle güçlense de Dolar’daki yukarı yönlü ralli baskı yaratıyor. Petrol tarafında, Uluslararası Enerji Ajansı’nın üretim kısıntısının %90 ile rekor seviyede olduğunu açıklaması brent ve ham petrol fiyatlarını destekledi.

USDTRY ANALİZİ
FED üyelerinin faiz artışı konusunda farklı ifadeler kullanması piyasalardaki belirsizliği yükseltirken, gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kazanımlarına devam ettiğini gördük. Hafta boyunca ABD’den önemli veriler açıklanacak. Perakende satışlar, enflasyon ve sanayi üretim rakamları ön plana çıkıyor. Teknik görüntüye baktığımızda ise USDTRY paritesinin önemli destek olan 3,6630 seviyesini test etmesi sonrası yeniden yükselişe geçti. 3.7190 direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin geçilmesi halinde yükselişlerin devamında 3.7370 gündeme gelebilir. Geri çekilmelerin devamı için 3.6630 desteğin kırılması önemli olabilecektir.

EURTRY ANALİZİ
EURTRY paritesinin teknik görüntüsüne baktığımızda düşen kanal içindeki hareketlerine devam ettiğini görüyoruz. 3.9350 direnç olarak takip edilebilir. Bu seviyenin aşağısındaki fiyatlamalarda düşüşler 3.9020 seviyesine doğru sürebilir.3.9020 desteğinin kırılması halinde 3.8860 seviyesi ön plana çıkabilir. Güçlü direnç olarak ise 4.000 seviyesi izlenebilir.

EURUSD Analizi
ABD tarafında Trump’tan gelen vergi indirimi mesajı Dolar’ı kuvvetlendiriyor. Bu hafta, Yellen’dan faiz konusunda gelebilecek önemli açıklamalar da piyasada hareketlilik yaratabilir. Avrupa tarafında ise Brexit süreci, Fransa ile Almanya’daki seçimler ve Yunanistan’ın IMF ile sürdürdüğü görüşmeler bu hafta da izlenecek. Ayrıca, Salı günü Euro Bölgesi büyüme rakamı açıklanacak. Paritede, 1.0600 seviyesi önemli pivot seviyesi olarak takip edilebilir. Seviyenin üzerinde kalınırsa, 1.0660-1.0710 dirençleri takip edilebilir. Olası aşağı yönlü kırılmalarda ise 1.0540-1.0500 destek bandı gözlenebilir.

ALTIN ANALİZİ
ABD tahvil faiz oranlarında yaşanan gerileme altın fiyatlarını desteklerken, hafta boyunca ABD tarafından önemli veriler ön plana çıkıyor. Perakende satışlar, enflasyon ve sanayi üretim rakamları sarı metal üzerindeki oynaklığı yükseltebilir. 1219- 1227 destek bölgesi olarak izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yükselişlerde 1235 – 1245 direnç bölgesi olarak takip edilebilir. Güçlü destek olan 1219 seviyesinin kırılması halinde 1210 – 1204 izlenebilir.

PETROL ANALİZİ
Cuma günü açıklanan sondaj kuyusu rakamları artış gösterse de, geçen hafta OPEC üyelerinin üretim kısıntısında %90 oranında uyması ile petrolde alımlar devam ediyor. Bugün OPEC tarafından açıklanacak olan aylık rapor takip edilecek.
Ham Petrol Analizi
Teknik olarak yatay bant içerisinde hareket eden ham petrolde alımlar hız kazansa da güçlü direnç seviyesi olan 54.30’u geçemedi. Bu seviyeyi geçmesi durumunda yükseliş hareketi görülebilir ve 55.20 direnci takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 53.20-52.60 destekleri ön planda olabilir.

Brent Petrol Analizi
Yatay bandın içerisinde hareket eden brent petrolde kritik 56.90 direnci aşılırsa, 57.30 seviyesi ön plana çıkabilir. Bu seviyenin kırması durumunda alımlar hız kazanabilir. Geri çekilmelerde ise 55.60-55.00 destekleri gündeme gelebilir

13 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap