Brezilya Yeni Yunanistan mı?

Çin’in yavaşlaması ve Brezilya..

Çin ekonomisinin “daha düşük” bir hızda büyüyeceği düşünceleri en başta Brezilya gibi emtia ihracatçısı ülkeleri etkiliyor. Brezilya ekonomisi son 15 yılda metal, enerji ve tarımsal emtia ihracatıyla birlikte güçlü bir büyüme dönemi geçirdi. Söz konusu emtia ithalatının önemli bir kısmı dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’den geldi. Bütün bu gelişmeler yaşanırken üretkenlik büyümesi istenen gelişmeyi gerçekleştiremedi. Brezilya’da önemli yapısal sorunlardan biri de eğitim olmak üzeredir. Sosyal ve teknik altyapı yatırımlarıyla birlikte üretkenlik de ilerleyen dönemde gelişme gösterebilir. Ancak Çin ekonomisinin sağladığı katkının azalması içinde bulunduğumuz dönem ve sonrasında reform yapmanın daha güç olmasına neden olabilir. 1990 – 2011 döneminde toplam faktör verimliliği Çin’de %108 artarken, Brezilya’da %1 artış gösterdi. ABD’de aynı dönemde üretkenlik büyümesi %23 gerçekleşti.

144511-1 Brezilya Yeni Yunanistan mı?

Çin ekonomisinin daha düşük bir hızda büyümesi, ABD büyümesi üzerinde güçlükler ve Avrupa’da büyümenin bir türlü canlanamaması Brezilya’nın içinde bulunduğu resesyondan çıkmasını zorlaştırıyor. Brezilya’da yapısal reformların bir anda yapılması oldukça güç. Ciddi kuraklık, yükselen enflasyon ve ülkenin en büyük petrol şirketi Petrobras’ta meydana gelen yolsuzluk ekonomik büyüme üzerinde aşağı yönlü baskı yaratıyor.

144512-2 Brezilya Yeni Yunanistan mı?

Brezilya’da geçtiğimiz yıldaki seçimlerin ardından göreve gelen yeni ekonomi yönetimi bazı mali hedefleri yeniden gözden geçirdi. 2015 yılında faiz dışı fazlanın GSYH’nin %1.2’sine karşılık gelmesi öngörüldü. 2016 yılı için %4,5 enflasyon hedefi belirlendi. Altyapı harcamaların artırılmasına karar verildi.

 

İlerleyen dönem açısından Brezilya’nın çıkışı görece kapalı olan ekonominin daha fazla dışa açılmasıyla mümkün olabilir. Ülkede ekonomik koşulların daha da bozulması sosyal patlamaya yol açabilir. Brezilya’da hali hazırda görülmekte olan 20 yılın en büyük resesyonu geçmiş politik hatalardan ders çıkarılması ve üretkenliği artırmak adına yapılacak yatırımlarla çözüme kavuşturulabilir.

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap