Brezilya’nın Notu İndirildi

“Yatırım yapılabilir değil.”

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard&Poors Brezilya’nın kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeden indirdi. Ülkenin kredi notu (BBB-) BB+ seviyesine indirildi. Brezilya ekonomisi son 15 yıldır metal, enerji ve tarımsal emtia ihracatıyla birlikte güçlü bir büyüme dönemi gerçekleştirmişti. Söz konusu emtia ihracatının önemli bir kısmı Çin’e gerçekleştirmekteydi. Çin ekonomisinin hız kesmesiyle birlikte ülke ihracatı baskı altında kaldı. Ülkede sosyal ve teknik altyapı yetersizliği, üretkenlik gelişiminin zayıf seyretmesi yapısal sorunlar arasında.

 

Çin ekonomisinin daha düşük bir hızda büyümesi, ABD büyümesi üzerinde güçlükler ve Avrupa’da büyümenin bir türlü canlanamaması Brezilya’nın içinde bulunduğu resesyondan çıkmasını zorlaştırıyor. Ciddi kuraklık, yükselen enflasyon ve ülkenin en büyük petrol şirketi Petrobras’ta meydana gelen yolsuzluk ekonomik büyüme ve beklentiler kanadı üzerinde aşağı yönlü baskı yaratıyor.

 

Brezilya’nın kredi notunun indirilmesi beklenen bir durum olsa da gelişen ülke kurlarının baskı neden oluyor. Asya seansında Dolar/TL 3.0607 seviyesiyle tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Türkiye’nin kredi notuna ilişkin en yakın rutin değerlendirme toplantısı 18 Eylül 2015 tarihinde Fitch tarafından gerçekleştirilecek toplantı.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap