Brezilya Faizleri Artırabilir

Çin ekonomisinin “daha düşük” bir hızda…

Çin ekonomisinin “daha düşük” bir hızda büyüyeceği düşünceleri en başta Brezilya gibi emtia ihracatçısı ülkeleri etkiliyor. Brezilya ekonomisi son 15 yılda metal, enerji ve tarımsal emtia ihracatıyla birlikte güçlü bir büyüme dönemi geçirdi. Söz konusu emtia ithalatının önemli bir kısmı dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’den geldi. Ancak Çin ekonomisinin hız kesmesiyle birlikte zor günler yaşanıyor. Brezilya’dan sermaye çıkışı BRL’yi baskı altına alıyor. Brezilya Merkez Bankası ise gerekmesi durumunda daha fazla faiz artırımına hazır. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousssef’in ekonomi danışmanları mali sıkıntılar yaşanması durumunda faizleri artırabileceklerini ifade ediyor.

 

Brezilya MB para politikası stratejisine karar vermeden önce, ekonomik görünüm ve bütçe tarafında daha açık bir görünüme ihtiyaç duyuyor. Makroihtiyati tedbirler neticesinde enflasyon %4,5 hedefine doğru gerileyebilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap