Brexit ve İtalya’ya Etkileri

İtalya en fazla etkilenen ekonomi olabilir.

İngiltere’de 7 Mayıs’ta düzenlenen seçimleri kazanan David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti seçimleri kazanması durumunda AB’den çıkışı 2017 yılına kadar referanduma götüreceğini seçim beyannamesine açıklamıştı. İngiltere’nin Bölge’den ayrılığı diğer üyeler açısından önemli sonuçları getirebilir. Konu hakkında  Instituto Affari Internazionali’den Dr. Eleonora Poli’nin çalışması söz konusu sürecin İtalya’ya etkilerini kaleme almıştır.

 

Poli’nin çalışmasına göre; hali hazırda yaşanmakta olan göçmen krizi istihdamın ve büyümenin artırılması üzerine çalışılmasını gerektiriyor. İngiltere’nin AB’den çıkışıyla birlikte AB bütçesine katkısının ortadan kalkacak olması İtalya’nın AB bütçesine daha fazla katkı koyması gerekliliğini ortaya çıkarabilir. Böylelikle İngiltere ayrılığı Bölge’nin diğer ülkelerinin de ayrılığına neden olabilir. İtalya’da hali hazırdaki politika yapıcıların yarısına yakını Euro karşıtı görüşlere sahip. Beppe Grillo önderliğindeki Beş Yıldız Hareketi AB üyeliğinin referanduma sunulması konusunda kampanya yürüyor.

 

2014’ten bu yana İtalya’nın İngiltere’ye ihracatı %9,4 gelişme göstermiştir. Değer olarak ise 9 milyar euro’ya karşılık gelmektedir. Ticari ilişkiler itibariyle İngiltere’nin AB’ye net katkısı 13.5 milyar euro tutarındadır. Bu nedenle İngiltere’nin ayrılığı AB bütçesine zarar verebilir. İngiltere’ye çalışmak amaçlı olarak hareketin AB’den ayrılık sonrasında daha güç olacağı varsayımı altında İtalya ekonomisi olumsuz etkilenebilir. İngiltere Ulusal İstatistik Bürosu’na göre 2014 yılı itibarıyla 150.000 İtalyan İngiltere’de ikamet ediyor.

 

Bütün bu gelişmeler ışığında İtalya, İngiltere’nin AB’de kalması için çaba göstermek isteyebilir. İtalya Başbakanı Renzi, Cameron’un “daha az bürokratik ve demokratik Avrupa” fikrini destekliyor.  

 

Yararlanılan Kaynak: LSE

http://blogs.lse.ac.uk/europpblog/2015/09/30/european-views-on-the-uks-renegotiation-italy-poland-bulgaria-and-malta/

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap