Boydak’lar için istenen ceza belli oldu

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Memduh, Bekir ve Mahmut Sami Boydak için toplam 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor

FETÖ’nün finansal yapılanmasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında örgüte himmet topladığı ve finansman sağladığı iddiasıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede aralarında iş adamları Memduh Boydak, Bekir Boydak, Mahmut Sami Boydak’ın da bulunduğu 40’ı tutuklu 137 kişi şüpheli olarak yer aldı. Üç kişi de davacı olarak yer aldı.

İddianamede tüm şüpheliler için “Terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet” suçundan 5 yıldan 10’ar yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Ayrıca 125 şüpheli için “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar, 9 kişi hakkında ise, “Silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 15 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

PARAVAN ŞİRKETLERLE FETÖ’YE PARA TRANSFERİ

İddianamede Dünya Pazarlama A.Ş., bünyesindeki şirketlerin piyasaya faturasız sürülen mallardan elde edilen gelirler ile himmet ve bağış adı altında elde edilen gelirlerin kurulan paravan şirketler üzerinden FETÖ’ye aktarıldığı anlatıldı.

İddianamede yapılan değerlendirmede, söz konusu organizasyonun, piyasaya faturasız olarak sürülen (ev aletleri, kırtasiye malzemeleri vb.) malların tahsilatçılar aracılığıyla toplanan bedellerinin bölge sorumlularının hesaplarına yatırıldığı, bölge sorumlularının toplanan paraları İstanbul’daki firma yetkililerinin hesaplarına gönderdikleri ve buradan da FETÖ ile iltisaklı yurtiçi ve yurtdışındaki şirketlere yönlendirdikleri kaydedildi.

5 YILDA 104 MİLYON LİRA

İddianamede Dünya Pazarlama A.Ş.’ nin, 2011-2016 dönemleri arasında 6 bin 838 işlem ile toplam 75 milyon 632 bin 501 lira tutarında havale aldığı belirtildi. Aynı beş yıllık dönem içinde gönderilen havalenin ise 19 bin 107 işlem ile toplam 104 milyon 713 bin 741 lira olduğu vurgulandı. Yapılan havaleler arasındaki farkın kayıt dışı olduğuna dikkat çekildi.

Havalelerin 22 milyon 637 bin 404 lirası gerçek kişilere, 82 milyon 076 bin 337 lirasının ise tüzel kişilere gönderildiği belirtilerek, gerçek kişilerin şirket ortakları olduğu, tüzel kişilerin de yine Dünya Pazarlama A.Ş.’ye bağlı şirketler olduğu belirtildi. boydak-ailesinin-icler-acisi-durumu Boydak'lar için istenen ceza belli oldu

17/ 25 ARALIK SONRASI ŞİRKETLERİN İÇİ BOŞALTILMAYA ÇALIŞILDI

Söz konusu şirketlerin, özellikle Fethullah Gülen’in ikamet ettiği ABD’de yer alan örgüte ait şirket ve eğitim kurumlarına 17-25 Aralık öncesi dikkat çekmemek amacıyla bin-100 bin dolar arası transferi gerçekleştirildiği de iddianame de yer aldı. Söz konusu transfer, bu tarih sonrasında onlarca kez 1 milyon dolar şeklinde gerçekleştirildi. Bu durumun da şirketlerin içini boşaltmak amacıyla yapıldığı belirtildi.

SİGORTASIZ İŞÇİLERDEN HİMMET TOPLANDI

Söz konusu şirketlerde 3 bine yakın kişinin çalıştırıldığı ve bu kişilerin büyük çoğunluğunun sigortasız çalıştırıldığına dikkat çekildi. Yine bu sigortasız çalıştırılan kişilerden de himmet ve bağış adı altında örgüte para toplandığı belirtilerek, “Bir örgüte belli dogmalarla bağlı olmayan bir kimsenin, her yönüyle gayri yasal bir oluşum içerisinde yer alması; özellikle yüksek maddi menfaatler elde etmeden hayatını adaması mümkün değildir” denildi.

BOYDAKLARIN ORTAK OLDUĞU ŞİRKETE 2 MİLYON 323 BİN TL TRANSFER

İddianamede Memduh Boydak, Bekir Boydak ve Mahmut Sami Boydak’ın, Bizim Menkul Değerler A.Ş’nin ortakları arasında yer aldığı, bu şirketin de MASAK veritabanında FETÖ/PDY bağlantısı olduğu belirtildi. Bu şirketin FETÖ ile iltisaklı bir çok şirkette yönetici olan ve çok sayıda soruşturmada adı geçen şüpheli Ali Çelik’ten Mayıs 2012’de iki işlemde toplam 2 milyon 323 bin lira havale aldığı vurgulandı.

İddianamede altı şüpheliden, örgütün kriptolu mesajlaşma programı bylock kullanıcısı oldukları kaydedildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İSTENEN CEZALAR

İddianamede, Atıf Salih Yiğit, Fatih Avvuran, Fevzi Gürses, İbrahim Balcı, İsa Kalaycıoğlu, Nihat Özdemir, Nureddin Gonca, Necat Gonca ve Nurfan Kartal’ın, “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan 10 ile 15 ve “terör örgütleri veya teröristlere fon sağlamak ve toplamak” suçundan da 5 ile 10 yıl olmak üzere toplam 15 yıldan 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Aralarında eski Boydak Holding ve Kaynak Holding yöneticilerinin de bulunduğu 125 şüpheli için “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 5 ile 10 yıl; “terör örgütleri veya teröristlere fon sağlamak ve toplamak” suçundan da 5 ile 10 yıl olmak üzere toplam 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, şüpheliler Memduh Boydak ve Bekir Boydak ile Sedat Yetişkin’in ise “terör örgütleri veya teröristlere fon sağlamak ve toplamak” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

14 May 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap