Borsa’yı Bugün Neler Bekliyor ?

Dış denge sabahına AB idealizminin “real-politik” sınavıyla uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,03 oranında değer kaybediyor, Dolar / TL kotasyonları ise 3,5662 seviyesinden geçiyorlar. TÜİK, TSİ 10:00’da Ağustos ayı dış ticaret verilerini resmileştirecek. Ay başında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan geçici verilere göre Türkiye 5,9 milyar ABD Doları tutarında dış ticaret açığı kaydetti. Güçlü altın talebi, temel mal ve ticaret dengesindeki iyileşmeyi perdelemekte . Küresel ticaret hacimlerinin yükseldiği, Avrupa’da ekonominin güçlendiği bir yılda ihracatımız %12,9 oranında artış kaydetti. Buna karşın altın hariç tutulduğunda, yükselen petrol fiyatlarına rağmen ithalat %10,6 oranında arttı. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında devreye giren ve açıklanan Orta Vadeli Program’a göre güncellenecek otomotiv vergilendirmesi tüketime yönelik ithalatı frenledi. Ancak sene başından bu yana 5,9 milyar ABD Doları tutarındaki net altın ithalatı toplam açığın yükselmesiyle sonuçlandı. Daha önce 2013 – 2014 döneminde benzer bir dinamikle karşılaşmıştık.
TÜİK’den bir saat sonra ise bu sefer Kültür ve Turizm Bakanlığı, aynı aya ilişkin turizm verilerini açıklayacak. Havacılık verileri Ağustos ayında turist sayısındaki artışının sürdüğüne işaret ediyorlar (Şekil 2). Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ), ayın ilk haftası açıkladığı verilere göre uluslararası uçan yolcu sayısı yıllık %28,3 oranında arttı. Bununla birlikte turist sayısındaki toparlanma henüz gelirlere yansımadı. Sektördeki kapasite fazlası fiyatların düşük kalmasıyla sonuçlanıyor. Turizm, geniş bir değer zincirinde çalışmakta. Havacılık, perakende, gıda gibi sektörler turizm değer zincirinin halkaları. Bu nedenle turizm ekonominin hem iç hem de dış talebini etkileyebiliyor. Bu sene gelirlerin turist sayısı kadar toparlanamaması dış denge katkısını sınırlandırdı. Ancak tesislerin çalışması, gelen turistlere sunulan hizmetler istihdamı desteklediler. Bu nedenle turizm bu sene iktisaadi faaliyete ve ülke büyümesine pozitif katkı sağladı. Önümüzdeki yıllarda turizmdeki toparlanmanın sürerek 2019 – 2020 döneminde kapasite fazlasının erimesi beklenebilir. Turist başına en yüksek geliri sağlayan Kruvaziyer turizminin gelişimi de toparlanma da rol oynayacaktır. Bu sene kruvaziyer turizmindeki görece düşük performans da gelir artışının önündeki engellerdendi.

Yurt dışında haftanın ikinci küresel verisi ABD tüketim harcamalarını TSİ 15:30’da izleyeceğiz. Haftanın ilk küresel verisi Çarşamba günü açıklanan ABD dayanıklı mal (demirbaş) siparişleriydi. ABD’de artan tüketim yatırımları beraberinde getirdiği için Çarşamba günü güçlü veriyle karşılaştık. Ancak kasırgaların etkisiyle tüketim verisinde bugün geçici zayıflıkla karşılaşabiliriz. Kasırgaların etkisi geçtikten sonra altta yatan güçlü trendin yeniden belirmesini bekliyoruz. Bilhassa selde zarar gören otomobillerin telafisinin, bu sene ABD’de zayıf giden otomotiv sektörünü canlandırması bekleniyor. ABD’de izleyeceğimizz diğer veriler ise TSİ 16:45’de Şikago PMI ve TSİ 17:00’de Michigan Üniversitesi’nin tüketici güven anketi. Avrupa tarafında sabahtan öğleye kadar enflasyon verilerini izlemeyi sürdüreceğiz. Haftanın son iki gününün odak verisi Avrupa enflasyonu. Dün Almanya ve İspanya’da çekirdek verilerde zayıflık, manşet verilerde ise petrol fiyatları nedeniyle hafif artış bekliyorduk. Açıklanan veriler manşetteki beklentimizden de zayıf çıktılar. Aynı dinamiğin bugün TSİ 9:45 Fransa, TSİ 12:00 İtalya’da da belirmesi muhtemel. Bunlara bağlı, TSİ 12:00’de açıklanacak para birliğinin genel enflasyonu da zayıf kalabilir. TSİ 9:00’da ise Almanya’da perakende satışların artış eğilimini sürdürmesini bekleriz.

Dün, Avrupa Birliği (AB) liderleri Estonya’nın başkenti Tallinn’de bir araya geldiler. Bloomberg Haber Ajansı’nın geçtiği haberin başlığı AB’nin güncel konjonktürünü yansıtıyor: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un idealizmi, Alman “real-politik” yaklaşımına takıldı. Seçimlerden istediği kadar ggüçlü çıkamayan Alman Başbakanı Angela Merkel, koalisyon kurma sürecinde bir süre AB konularına odaklanamayacak. Koalisyonun kurulması ise Aralık ayını bulabilir. Ardından gelen İtalya seçimlerini de düşünürsek, beklediğimiz gibi Avrupa finansal göstergelerinde yeniden risk primi fiyatlanmakta. Euro, bu sabah 1,1780 seviyesinden işlem görüyor. AB’de entegrasyonu arttırmak isteyen Merkel – Macron ikilisinin hareket planı kısmi bir rötarla karşı karşıya.

 

Hafta sonunun kilit gelişmesi ise Çin’de açıklanacak PMI’lar. Önümüzdeki hafta Çin’de tatil. Bu nedenle merkez bankası piyasadaki likiditeyi arttıran bir politikaya geçti. Ancak Çin’de yılın ikinci yarısında hız kaybetmeye başlayan ekonomiyi canlandırma gayesi de merkez bankasının motivasyonlarından birisi diye düşünülebilir. Hafta sonu açıklanacak PMI’ların genişleme bölgesinde kalırken hafif gerilemesi bekleniyor.

 

Kaynak: Ziraat Yatırım

29 Sep 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap