Borsaya yeni girenlerin sık yaptığı hatalar ?

       Borsaya yeni girenlerin yaptığı hatalar nelerdir ? sorusuna baktığımızda temelinde yine eğitim şart sözü akla gelmekte. Bir çok sebepten borsayla tanışılmış olabilir. Bir arkadaşından duymuş olabiliyor,Bir yerde okumuş oluyor ama genelde bu konudaki genellikle çoğu girişim başarısızlıkla sonuçlanıyor. acemi yatırımcının asıl problemi ne yaptığını bilmeden işlem yapmak veya o alanda pek tecrübesi olmaması, ama o tecrübeyi edinmek günümüz koşullarında geçmişe göre çok daha kolay. Gerçek parayla oynamak yerine sanal hesapta tecrübe edinebilirler onun dışında kolay ulaşılabilir bilgi avantajıyla bilanço ve rakamları kolaylıkla takip edebilirler , kar kazançlarına bakabilirler. Arz ve talebin oluşmasıyla meydana gelen spekülatif hareketlerin yoğunlaşmasıyla yanlış noktalarda yanlış yatırım yapabilirler. 

       Eğer hisse senedinde yatırım yapmayı düşünüyorsanız alırken kazanmamız gerekiyor. Hisseye yatırım yapmadan önce hisse senedinin değerinin pahalı mı ucuz mu olduğu öncelik olması gerekir. Ne aldığımızı ve hangi değerde aldığımızı bilmemiz gerekiyor. Bunu birkaç şekilde öğrenme şansımız var. Kendimiz araştırabiliriz veya aracı kurumlarla çalışıyorsanız ki yatırım için artı bir avantajdır, yatırım danışmanınıza sorup fiyat kazanç oranını, defter değerini öğrenebilirsiniz. Bunları yapmadan arkadaş tavsiyesiyle yapılan yatırımı yıllar bize her seferinde gösterdi.

       Hisse senetlerinde ayrıca seans dediğimiz gün içinde açılan gün sonu kapanan borsada gün içi oynamak spekülasyona giriyor, yasal olmakla birilikte bu tarz günlük al-satlar küçük yatırımcı için dezavantaj. Çok işlem çok zarar ile sonuçlanır genelde. 

       Hisse senedi biraz enteresan bir konu , hisse senedine yatırım yaptığımız zaman sadece kendimize yatırım yapmış olmuyoruz, geleceğimize yatırım yapmış oluyoruz, şirketlerimize sermaye desteği sağlayarak onlara ortak oluyoruz aynı zamanda ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz. 

      Bir düşünelim hergün çöplerimiz toplanıyor belediyelerimiz var sabah akşam çöpleri ve çevreyi temizliyorlar. Bir ay boyunca bu çöplerin toplanmadığını düşünelim 

veya 

Polislerimiz var toplumun güvenliğini bizim güvenliğimizi sağlayan polislerimizin bir ay boyunca çalışmadığını hizmet vermediğini düşünelim ,ne durumda olurduk ? 

Şimdi alalım ve konuyu hisse senetlerine götürelim. Borsanın bir ay çalışmadığını düşünelim, hisse senetlerini alıp satamıyoruz şirketlere yatırım yapamıyoruz. Ülkenin ve ekonominin hali ne olurdu ? Dolayısıyla temizlik ve güvenlik kadar bu piyasada ülkeler için çok büyük bir ihtiyaç. 

Peki hisse senedi almak için büyük paralar mı gerek ? 

Hayır tam tersi . hisse senedi yatırımlarına baktığımızda , ülkemizde hisse senedi yatırımlarına olan düşünce tehlikeli yatırım görmek, borsayı bir kumar yeri gibi görüyorlar ve hatta borsada oynamak terimini kullanıyorlar. ama hisse senetleri uzun vadede en iyi kar sağlayan yatırımlardır.

1986 yılından itibaren baktığımız da günümüze göre iniş çıkışlar olsa da hep bir yukarı ivme ve ciddi yükselmeler söz konusu. Çünkü borsa endeksi şirketlerden oluşmaktadır.Ülke ekonomisi iyi durumda olduğunda ve şirketler büyüdüğünde buna paralel olarak borsada her geçen yıl yükselme oluyor. Borsada her ay bütçenize göre 100 lira veya 1000 lira yatırım yapılırsa borsa düşerken de çıkarken de yatırım yapmış oluyorsunuz. Dolayısıyla hisse senetlerini her seviyeden almış oluyorsunuz. 

Günde 2 paket sigara içen birisi aylık ortalama 500 lira harcamış oluyor. Bir pakete indirse 250 lira ile mevcut çalıştığı işine devam edip borsaya hisse senedi piyasasına yatırım yapsa, kazanç getirisiyle birlikte geleceğini bir bakıma kısmende olsa garanti altına almış olur.

İHTİYACIN OLMAYAN ŞEYLER ALMA VE KENDİNİ BİRİKTİRMEYE ALIŞTIR.

                                                                                                  WARREN BUFFET

 

 

29 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap