Borsadaki düşüşün sebebi !

Alımlarla güne başlayan endeks 80 bin direncine yakın seviyeden gelen satışların ardından gün boyu negatif yatay seyrini sürdürdü. Dolar/TL’deki düşük seyre rağmen öğleden sonra 79 binin üzerine çıkamayan BİST-100 kapanışa doğru hızlanan satışlarla yüzde 1.04 düşüşle 78.609 puandan günü kapattı. İşlem hacmi 3.9 milyar TL oldu.

Yeni kabinede Mehmet Şimşek’in yine Başbakan Yardımcısı  ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceğine yönelik endişelerin  bir nebze olsa rahatlaması ve bakan Şimşek’in kabine de yer almasını piyasa olumlu karşıladı .

Nitekim  BIST-100 dün yüzde 3.5 yükselmişti.. Bugünkü düşüşün sebepleri arasında ise dün gerçekleşen sert yükselişin ardından yapılan kar satışları gösteriliyor.

Ardından ise öğleden sonra dolar/TL’nin 2.95 üzerine çıkması ile satışları arttıran sebepler arasında.

TCMB’nin bir sonraki toplantıda Fed’in aksiyonuna göre hareket edeceğini gösteriyor. Fed’in bir sonraki toplantısının 14-15 Haziran’da, PPK toplantısının ise 21 Haziran’da yapılacak.Bu toplantı tutanaklarında Fed in faiz arttırım ihtimali borsa istanbulun yükselişini baskılayan sebepler arasında

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap