Borsada kazanıyorum

Borsada nasıl para kazanılır sorusunun cevabı her işte olduğu gibi önce alırken kazanmaktan geçiyor. Bunun başında ise borsaya yatırıma başlamak için doğru aracı kurum seçmelisiniz. Aracı kurumlar borsada işlem yapmanızı sağlayan verilen emirlerin borsaya iletilmesini sağlayan yani adı üstünde bu konuda yatırımcıya aracı olan kurumlardır. Aracı kurumlardaki komisyon oranları yani hisse alım maliyetleri yatırımcının hisse alırken belirlediği fiyattan alınan miktardan kesilir. Özellikle bankalarda komisyon maliyetleri aracı kurumlara göre çok daha yüksektir. Bunun dışında yatırımcıyı doğru yönlendiren güvenilir aracı kurum seçimine dikkat edilmesi gerekir

Aracı Kurum Nedir? 

Ülkemizde geçerli olan aracı kurum mevzuatına göre aracılık faaliyetleri ve aracı kurumlar, Seri: V No: 46 Tebliği ile düzenlenmektedir. Tebliğe göre; aracı kuruluşlar, Sermaye Piyasası Kanunu M. 30/1’de sayılan faaliyetlerden en az birini yerine getirmek için Kurul’dan yetki belgesi almış aracı kurum ve bankalardır. Yani anonim şirket statüsünde kurulmuş ve bankalar dışında kalan kuruluşlardır.

Aracı kurumların faaliyet konularına bakacak olursak; sermaye piyasası araçlarının halka arz yoluyla veya halka arz edilmeksizin satışını ilk sırada görürüz. Ayrıca daha önce ihraç edilmiş olan sermaye piyasası araçlarının alım – satım işlemlerine aracılık da söz konusudur. Vadeli ve opsiyon işlemleri için de aracılık faaliyeti bulunmaktadır. Yatırım danışmanlığı, portföy işletmeciliği ve yöneticiliği ise daha üst düzey faaliyetlerdendir.

Borsada para kazanmak için bilindiği gibi hisse senedi başta olmak üzere çeşitli ürünler alınıp satılır. Genel olarak borsada bir hisse senedini fiyatı düşük iken alıp yükselince satmaktan geçiyor. Fakat borsada sürekli ve daha fazla para kazanmak için belirli tespitler yapmak gerekiyor. Bunların en başında temel ve teknik analiz.

a_yukselentrend_big Borsada kazanıyorum

Teknik Analiz:

Geçmişte oluşmuş fiyat hareketlerinin gelecekte de oluşabileceği varsayımı üzerine çalışan bir analiz yöntemidir.

Finansal piyasalarda fiyatlarda ya da işlem miktarında meydana gelen değişmelerin grafiklerin oluşturduğu şekillerle (formasyonlar) açıklanması ve trendlerin son durumu ile geleceğe yönelik trend belirleme aracıdır, diyebiliriz.

Teknik Analiz, yalnızca fiyat hareketlerinin dikkate alındığı bir analiz yöntemidir.

Geçmişi ise, 1700’lü yıllarda Japon pirinç tacirlerinin günlük pirinç alış satışlarını bir düzen içinde işlemleri ile ortaya çıkmıştır.

Adeta günlük işleyen hareketlilikte alış-satış, hacim-günün en düşük fiyat seviyesi, en yüksek fiyat seviyesi ve günün kapanışı olarak belirlemeleri bugunkü Teknik Analizin ilk temellerini oluşturmuştur.

Tabi ki günlük oluşan bu fiyat hareketlerinin raporları sonradan kağıda çizgisel bir biçimde dönüştürmeleri neticesinde ilk Teknik Analiz, grafikler ortaya çıkmış ve sonucunda 1900’lü yılların başında ABD’li Charles Dow bu çizgisel grafikleri bir düzene koyarak Dow teorisini çıkartmış ve ardından bu fiyat hareketlerinden trendleri çıkartmıştır.

Teknik Analiz şirketlerin bilançolarını diğer finansal enstürmanların, Paritelerin, Tahvillerin, Emtiaların, temel gerekçelerinin neler olduğu veya değiştiğini ya da ekonomik verilerin ne yöne gittiğini dikkate almaz ve zaman zamanda önemli olmadığını işleyişi içinde isabetli tahminleri ile kanıtlamaya çalışır. Tabi ki amacı bu değildir, amacı tamamen piyasa fiyatlamalarından ve dalgalanmalardan faydalanmak ve kazanç sağlamaktır.

Biraz bu bakış açısı diğer anali yöntemlerini dikkate almamak ve dışlamak gibi gözükse de her analiz yönteminin kendine has özellikleri, kriterleri vardır ve kanıtlanmıştır.

Temel Analiz :

Hisse senedi veya döviz yatırımı yapan kişiler doğru kararlar vermek istiyorlarsa, şirketler ve ülkeler hakkında genel bilgilere sahip olmalıdır. Genellikle yeni başlayan yatırımcıların şikâyette bulunduğu borsadan para kazanamama durumu, aslında bir bilgisizliğin ya da başka bir deyişle tecrübesizliğin sonucudur. Borsadan veya döviz alım ve satımından her zaman para kazanmak mümkündür. Ancak bu yöntem ile para kazanmak isteyen yatırımcıların, yatırım yaptıkları alanda bilgi sahibi olmaları gerekir.

Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan şirketlere yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı, yatırım yapmayı düşündüğü şirketin her faaliyetini, maddi durumunu, piyasa değerini veya bu gibi bilgileri araştırmalıdır. Borsa İstanbul’da kar etmenin anahtarı bilgidir. Bir yatırımcı şirketler hakkında ne kadar çok bilgiye sahipse ve bilgilerini ne kadar doğru yorumlayabiliyorsa yatırımlarında o derece başarılı olur. Benzer şekilde, döviz alım ve satımı ile uğraşan yatırımcıların da bilmesi gereken oldukça önemli bilgiler vardır. Ülkelerin para birimlerinin birbirlerine göre olan değişimi birçok nedene bağlıdır.

Tarım dışı istihdam verilerinin açıklanması, merkez bankalarının uyguladığı veya değiştirdiği politikalar, ülkenin siyasi durumu gibi bilgiler döviz alım ve satımı yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bilgilerdir. Dolayısıyla Borsa İstanbul’da olduğu gibi yatırımcılar belirttiğim tarzda değeri olan bilgilere ne kadar çok sahipse, yatırımlarında o kadar başarılı olurlar.

TemelAnalizNaslYaplr640x381 Borsada kazanıyorum

 

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap