Borsa İstanbul’un Giyim Eşyası Sanayi Şirketlerinin Performansı

Borsa İstanbul’a kote olan 4 giyim eşyası sanayi şirketi bulunmakta. Bu 4 şirketin performans ve bilanço değerlendirmesini yapalım.

DAGİ

Yıla 1.26 seviyesinden başlayan şirket hisseleri 2017 yılında en yüksek olarak 1.48 seviyesini gördü. Yıllık bazda şuana kadarki getirisi %3 olan hisselerin fiyatı 1.30 seviyesinden hafta kapanışı yaptı.B grubunda işlem gören şirket hisseleri 2017 ilk çeyrekte 128 bin TL kar açıkladı. Dagi firması geçen sene aynı dönemde -345 bin TL zarar açıklamıştı.

ESEMS

Esem spor giyim sanayi yıllık bazda %-11 seviyesinde hisselerinde düşüş ile yatırımcılarının henüz yüzünü güldürmedi. 52 haftalık performansına baktığımızda hisseler 0.23 – 0.28 aralığında gidip geliyor. Şirketin defter değeri ise 0.23 ile hisse fiyatında seyrediyor. ilk çeyrek te 688 binTL zarar açıklayan şirket D grubunda işlem görüyor. KAP ta şirket ile ilgili yapılan son açıklama ise

Bağımsız denetçi tarafından işletmenin sürekliliğine ilişkin belirsizliklere
dikkat çekilmiş olması, gayrifaal olan ve hakkında açılmış iflas davası bulunan
ana ortak Cankurtaran Holding’ten olan 10,8 milyon TL tutarındaki alacağa
karşılık ayrılmaması hususunun bağımsız denetçinin şartlı görüş dayanaklarından
biri olması, Şirketin 31/12/2016 tarihi itibarıyla sermayesinin % 83’ünü
kaybetmiş olması, Şirketin halihazırda yeni ticari mal tedariği yapmayarak yalnızca
stoktan satış yapması, Esem Spor dışındaki tüm grup şirketlerinin
faaliyetlerini sonlandırmış olması, Elektropak ve Cankurtaran Holding aleyhine
açılmış iflas davaları bulunması, vadesi geldiği halde ödenemeyen personel ve
kamu borçları bulunması nedenleriyle Şirketin Kotasyon Yönergesi’nin “kottan
çıkarma” şartlarını düzenleyen 23. maddesinin 1. fıkrasının “Ortaklığın faaliyetlerini devam
ettiremeyecek seviyede finansman sıkıntısına düşmüş olması” şeklindeki (d)
bendi kapsamında uyarılmasına.

DERİM

Derimod Borsa İstanbulda son zamanlarda dikkat çeken şirketlerden biri. Şirketin defter değeri 8.30 seviyesinde hisseler işte hafta sonu kapanışını 7.21 seviyesinden tamamladı. Bu yıl 8.90 a kadar yükselen hisselerin 52 haftalıkta en yüksek seviyesi 10 liraya ulaşmış durumda.Düşük sermayesine karşılık ilk çeyrekte 2 milyon civarı ciddi bir kar açıklayan şirket teknik olarak yükseliş trendine girmeye çalışıyor.

DESA

Deri sanayi ve ticaret AŞ şirketinin hisse performansı ise yıllıkta %24 lük bir artışta. 2017 ilk çeyrekte 4 milyon zarar açıklayan şirket C grubunda işlem görüyor.Haftayı 1.11 seviyesinden kapatan şirket hisselerinin 52 haftalıkta en yüksek gördüğü seviye 1.25.

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap