Borsa İstanbul Neden Düşüyor?

Küresel piyasalarda Fed’e ilişkin…

Küresel piyasalarda Fed’e ilişkin iyimserliğin yerini büyüme endişelerinin almasıyla ve Brexit endişesiyle BIST 100 yaklaşık 3 ayın en düşük seviyelerine yeniden indi.

Analistlere göre endeksin bu seyrinde küresel piyasalarda bozulan atmosfer etkili oldu. Fed faiz artışı beklentilerinin tetiklediği yükselişin küresel büyüme ile ilgili endişelerle tersine döndüğünü küresel risk iştahına duyarlı Türkiye hisse senetleri ve tahvillerinin gelişmekte olan piyasalarda en çok değer kaybettiren yatırım araçları arasında yer aldığına da dikkat çekti.

Türk hisse senetlerinin haftalık bazda 6 haftadır devam eden negatif ayrışması geçen hafta da devam etmişti. Geçen hafta gelişmekte olan ülke hisse senetleri yüzde 0,9 artış gösterir, EMEA hisseleri yatay seyrederken, MSCI Türkiye hisse senetleri ise yüzde 1,6 düşüş göstermişti.Küresel Risk İştahını Bozan 3 Önemli Gelişme:Bunlardan ilki ABD’nin Florida eyaletinin Orlando şehrinde, bir gece kulübüne yapılan ve 50 kişinin ölümü, 56 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan ABD tarihinin en kanlı terör eylemi. Ökte, saldırganın kimliği ve geçmişi açıklandıktan sonra, terör eyleminin kampanyasında özellikle yabancı karşıtı ve ırkçı söylemleri önde tutan Cumhuriyetçi aday Trump’ı güçlendirdiği görülmektedir.Bir diğer önemli gelişme Brexit. Son olarak da petrol fiyatlarındaki düşüş geliyor. Ökte’ye göre Brent petrol, spot piyasada, 10 ayın en yüksek seviyelerinde işlem görürken Cuma günü başlayan kar realizasyon satışlarında yüzde 3.8 değer kaybetti. Bu da özellikle gelişmekte olan ülke para birimleri ve gelişmekte olan hisse senedi piyasalarına negatif yansıyor.

Tek Olumlu Haber İskontoların Yukarı Çıkması

BIST 100 endeksinde düşüş seyri görülürken, iskonto oranlarının Türk hisse senetlerini destekleyen bir seviyeye yükseldiği görülüyor.

Türk hisse senetlerinin ileriye dönük Fiyat/Kazanç (F/K) bazında gelişmekte olan hisse senetlerine iskontosunun ‘Bernanke günü’nden (22 Mayıs 2013) beri en yüksek ikinci seviyede . Cuma akşamı kapanış iskontosu 2016 tahmini F/K bazında yüzde 32 olarak gerçekleşti.

Bu seviyeler Türk hisse senetlerinin cazibesine destek oluşturuyor.

Citigroup geçen hafta müşterilerine geçtiği notta Türk hisse senetlerinin gelişen piyasa hisse senetlerine göre iskontolu işlem görmesinin güvercin Fed, olumlu ekonomik veriler ve olumlu kazanç ivmesi ile birlikte Türk hisse senetlerini cazip kıldığını belirtmişti.

-İnvesting

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap