Borsa İstanbul güne nasıl başlayacak?

Piyasa Beklentisi  Dün satıcılı…

Piyasa Beklentisi 
Dün satıcılı açılış sonrasında 75.356 seviyesine kadar gerileyen endekste gün içinde tepki alımları ile 76.615’e kadar yükseliş yaşanmasına rağmen kapanışta tekrar artan satışlar ile endeks günü %1.01 değer kaybı ile 75.759’dan kapandı. 
Yeni günün açılışını yurt içi veriler ile yapıyor olacağız. Piyasa etkisinin sınırlı olacağını düşündüğümüz Mart ayı işsizlik oranı ve Mayıs ayı bütçe dengesi verileri yurt içi gündemde takip ediliyor olacak. Dış gündem ise ağırlıklı olarak ABD’den gelen verilere odaklı olacak. 15:30’da ÜFE verileri ile başlayacak olan veri akışı 16:15’de sanayi üretimi ve kapasite kullanımı verileri ile devam edecek. Özellikle sanayi üretimi verisinin yatırımcılar tarafından daha yakından izleneceğini söylemek mümkündür. Verinin beklentilerin üzerinde gelmesi, makroekonomik endişeleri azaltacağından piyasalarda iki gündür süregelen satış baskısının devam etmesine neden olabilir. 
Bugün saat 21:00’da ise, dün başlayan FOMC toplantısında alınan faiz kararı açıklanacak. Son açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi sonrasında masadan kalkan Haziran ayı ihtimaliyle birlikte %0,25 – %0,50 aralığında yer alan faizlerde bir değişiklik beklenmiyor. Ancak saat 21:00’da açıklanacak olan “makroekonomik projeksiyonlar” ve Başkan Yellen’in konuşmasından önümüzdeki faiz artışına ilişkin mesajlar alınmaya çalışılacak. 
Asya borsaları bu sabah, Çin hisselerinin MSCI endeksine dahil edilmeyeceği şeklindeki açıklamalara rağmen pozitife yakın bir seyir izliyor. Endonezya ve Kore borsasındaki satışlar dışında alıcılı seyreden Asya borsalarından Shanghai Composite endeksi yaklaşık %1,5 değer kazanmış durumdadır. S&P endeks vadelilerinin pozitif seyrettiği günde; Avrupa borsalarının açılışında da değer kazanımları beklenmektedir. Bunun yanı sıra dün kapanışımızdaki seviyelere yakın, hafif altında işlem gören USD/TL kuru, yeni güne dair iyimserliği destekler fiyatlamalar göstermektedir. 
Son iki günde görülen satışlarına ardından, yeni güne ilk fiyatlamalar temelinde tepki alımları ile başlamasını beklediğimiz endekste 76.200 direnci yükseliş denemelerinin güç kazanması için aşılmalı. Yükselişin güç kazanması durumunda 76.700 ve 77.500 seviyelerini sırası ile üst dirençler olarak izleyeceğiz. Hafta başlangıcından bu yana üzerinde tutunduğumuz 75.200-75.300 destek bandı kırıldığı takdirde ise gevşeme eğilimi hızlanabilir. 

 Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap