Borsa Hangi günler daha çok kazandırıyor.Hava durumu bile etkili

Para piyasaları çoğunlukla bu alanda dolu bilgisi olan teknik ve temel analize hakim insanlardan oluşmuyor. Yatırım kararlarını bu şekilde teknik analizlere verilere mikro ve makro gelişmelere bağlı olan yatırımcılar az olsa da genellikle insanlar psikolojik ve o anki ruh hallerine yani duygularına göre yatırım kararları alabiliyorlar. Özellikle duygular borsada yatırım yaparken çoğunlukla ön planda oyüzden malesef hisse senedi ve diğer piyasalarda kazanç oranı kaybetme oranına göre daha düşük seviyede.

analiz Borsa Hangi günler daha çok kazandırıyor.Hava durumu bile etkili

Piyasalarda çeşitli yatırımcı özellikleri olsa da temel de yatırım orta ve uzun vade yatırımcı ve traderlardan oluşuyor ( gün içi kar alıp çıkma) . Genellikle insanlar şirketlerin mali tablolarına bile bakmasızın eşinden dostunda duyduğu duyumlar ile yatırım kararı alıyor. Peki tamamen yatırımcıların arz ve taleplerine göre hareket eden borsalar hangi zamanlarda daha çok para kazandırıyor. Borsalar haftanın bazı günleri diğer günlere oranla daha çok kazandırıyor.

Daha genel bir çerçevede baktığımızda Borsa İstanbul yeni yıl başlangıçlarıyla birlikte bir yükseliş trendine girmiş. Ve kazançlar %10-15 seviyelerine kadar yükselmiş yıl sonu itibariyle ise de düşüş trendi başlamış. 

Hafta içi günlere bakıldığında ise borsalar pazartesi ve salı günleri nötr veya düşüş eğilimde cuma günleri ise genellikle yükseliş hakim. Bunun sebepleri ise yatırımcıların pazartesi günü biraz daha haftayı analiz etme ve veri akışını kontrol etmesine bağlı olarak algılanabilir.

Bunun dışında yatırımcıları hava durumu bile etkiler özellikle piyasalar kapalı ve yağmurlu havalarda bile yatırımcıları etkiliyor. ve düşüş trendi gözüküyor. 

Genel olarak artış halindeki  bir hisse artış eğilimini sürdürürken azalış halinde olan bir hisse senedi ise azalma eğilimine devam ediyor.

Bütün bunlarla birlikte hisse senetlerinin mevsimsel olarak değişimlerinide gözardı etmemek lazım inşaat sektörünün canlandığı bahar aylarından itibaren boya ve kimyevi madde şirketleri satış gelirlerinin artması düşüncesiyle yatırımcılar bu hisselere yöneliyor. Yaz aylarında ise klima üretimi ve satışı yapan şirketler ön plana çıkıyor. 

Özetle , Borsalar haftanın belirli günleri daha çok kazandırırken belirli günleri daha çok kaybettirebiliyor. Teknik ve temel analiz uzun vadede yatırımcıya para kazandırsada kısa vade hareketleri yatırımcıların psikolojik kararlarıyla meydana geliyor.

1_t Borsa Hangi günler daha çok kazandırıyor.Hava durumu bile etkili

19 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap