Borsa güne nasıl başlayacak?

Dün güne yatay açılışın hemen ardından…

Dün güne yatay açılışın hemen ardından satışlarla başlayan endekste satışlar, ABD borsalarının açılmaısnın ardından hızlandı. 76.200 seviyesi altında baskının iyiden iyiye arttığı endeks %1,182’lik değer kaybıyla 75.804 seviyesinden kapandı. Pazartesi günkü alışların realizasyonu, yükseliş hareketine benzer şekilde Sanayi hisselerinde gerçekleşti. XBANK %1,29 değer kaybederken, XUSIN %1,38 düştü.

Satış baskısının hacim artışıyla gerçekleştiği günde USD/TL kuru ise hafif bir geri çekilmeyle 2,9890 seviyesinde kapandı.Bugünün en önemli gündem maddesi hiç şüphesiz Temmuz ayı enflasyon verileri olacak. Saat 10:00’da açıklanacak olan verilerde aylık enflasyonun %0,6 olması beklenirken, yıllık enflasyonun ise %8,11’e yükselmesi bekleniyor. Enflasyon dışında saat 14:00’daki Haziran ayı 
bankacılık sektörü net kâr/zarar verisi takip edilecek diğer iç makroekonomik gündem maddesi olacak. 

Yurtdışında ise öğleden önce Almanya ve Euro Bölgesi’nin Hizmet PMI verileri izlenecek. Öğleden sonra ise en önemli gündem maddeleri 15:15’deki ADP özel sektör istihdamı ve 17:00’daki ISM İmalat Dışı PMI verileri olacak. ABD ekonomisinin yaklaşık %75’inin imalat dışı kesimden oluştuğu göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu PMI verisinin ve alt bileşenlerinin önemi artıyor. ADP ise, her zaman olduğu gibi Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisine ilişkin beklentileri şekillendirecek.

Asya borsalarında, Çin’den gelen imalat dışı PMI verilerinin Çin borsasına alış getirmesi dışında satış baskısı etkili oluyor. Öte yandan ABD vadelilerindeki yataya yakın hafif geri çekilme ve Avrupa borsalarının yatay açılış beklentisi her ne kadar yurtdışında nispeten sakin bir havaya işaret etse de diğer öncü göstergeler daha negatif bir tablo çiziyor. Petrol fiyatlarındaki %1’in üzerinde geri çekilmeye 
ek olarak USD’nin TL karşısındaki değer kazanma eğilimi ile beraber 2,99’un üzerine atmış olması, söz konusu karamsar havayı desteklemektedir.

Yeni güne hafif satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste, 76.200 kritik seviyesi izlenmeye devam edecek. Yönün net tayini için söz konusu seviyenin altında ya da üstünde düzenli kapanışlar görülmeli. 
76.200’ün altında kalındıkça baskının 74.800 alt desteğine doğru hızlanabileceği BIST-100 için günlük grafiklerde kısa vadeli bazı göstergelerde görülen bozulmalar, tepki ihtimalini zayıflatıyor. 77.100 ise yükselişlerde üst direnç olarak takip edilmeyi sürdürecek. 

Yatırım Finansman

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap