Borsa güne nasıl başlayacak?

1218643_620x410 Borsa güne nasıl başlayacak?

Yatırım Finansman gün içi tepki hareketlerinin güç kazanabilmesi için ilk etapta 74.750 seviyesinin aşılması gerektiğini belirtti

“Dun gün boyunca satış baskısının etkisinde hareket BiST endeksi %1.05 oranında değer kaybı ile 74.205 seviyesinden kapandı.Bir önceki günün aksine dun gevşeme eğilimde olan Borsa İstanbul’da kurda etkili olan ataklar gün boyunca baskı yaratan unsur oldu.

Kur da yaşanan gün içi yükselişlerin nedenleri arasında ABD de açıklanan makro verileri gösterebiliriz. ABD Tüketici güveni 2007 yılının Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşması, 3.
çeyrek büyüme verisinin %2.9’dan %3.2’ye revize edilmesi ve Fed Başkanlarından Powell’ın, işsizlik ve enflasyon rakamlarının FED’in hedeflerine ulaşmasıyla faiz artırıma yaklaşılmış olduğu yönündeki
söylemleri dün piyasalar üzerinde etkili olan gelişmeler arasındaydı.

Günün önemli verilerine baktığımızda ise Saat 10’da açıklanacak olan Türkiye’nin Dış Ticaret rakamları günün ilk saatlerinde önemli veri konumunda. Piyasa Beklentisi 4.1 Milyar dolar Azalması yönünde.
Yurtdışında ise Almanya’dan gelecek olan Perakende satışlar ile Euro Bölgesi Tüfe rakamları günün ilk yarısında açıklanacak olan önemli veriler arasında. Bu veriler piyasalar üzerinde büyük bir etki
yaratmasını beklemiyoruz.

Kapanış saatlerimize yakın ABD’den açıklanacak olan ADP Özel Sektör İstihdam verisi ile Ekim ayı kişisel Gelir rakamları ve PCE rakamları piyasa oyuncuları tarafında yakından takip edilecek veriler arasında bulunuyor. Saat 16.30’da açıklanacak olan bu veriler sonrasında piyasalarda volatilitenin arttığı görülebilir. Ayrıca bugün yapılacak olan OPEC toplantısı öncesinde etkili olabilecek spekülasyonlar ve toplantıdan çıkacak karar son günlerde gevşeme eğiliminde olan petrol fiyatları üzerinde dalgalanmayı arttırabilir.

Petrolde arz fazlasını sonlandırmaya yönelik bir anlaşmaya varma ihtimali olarak piyasa beklentisi yüzde 30 seviyelerinde.

Küresel piyasalara baktığımızda sabah saatlerinde Asya tarafında karışık bir seyir görülüyor. ABD vadelileri ise dün kapandığımız saatlere göre yatay bir seyir izlerken, Avrupa borsalarında yatay açılışlar bekleniyor.

Güne tepki alımları ile başlamasını beklediğimiz endekste 74.200-74.000 destek bandının üzerinde yaşanabilecek tepki yükselişlerinde 74.750 seviyesini ilk ara direnç olarak takip edeceğiz. Gün içi tepki hareketlerinin güç kazanabilmesi için ilk etapta bu seviye aşılmalı. Aksi halde tekrar 74.200-74.000 destek bandına geri çekilme beklenebilir. Endekste 74.750 seviyesinin aşılması halinde ise 75.400 direnci hedef olacaktır.

VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:

Dün etkili olan satışlar ile gün boyunca gevşeme eğiliminde olan Aralık Vadeli sözleşme %0.81 oranında değer kaybı ile 91.575 seviyesinden günü tamamladı. Bugüne tepki alımları ile başlamasını beklediğimiz sözleşmede 91.500 seviyesinin üzerinde etkili olabilecek tepki yükselişlerinde ilk etapta 92.200 ve 92.800 seviyeleri sırası ile gün içi dirençler olarak izlenebilir.

Sözleşmenin beklentimizin aksine 91.500 seviyesinin üzerinde tutunamaması ise bozulma artacaktır. Bu desteğin altında yaşanabilecek geri çekilmelerde 91.100 ve 90.600 sırası ile alt destek konumunda
olacaktır.”

Yatırım Finansman

30 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap