BIST100 ve Dolar Beklentileri

Bist100
Endeksin doların ve ABD Tahvil faizlerinin geri çekilmesinin ardından toparlanması ve 106000 seviyesinden kapanış gerçekleştirmesi sonrasında bu hafta için 110000 hedef değerimiz öngörümüz gerçekleşebilir. Ancak hali hazırda son gelen enflasyon verisinin FED’in Aralıkta Faiz artırımı yapma ihtimalini kuvvetlendirmesi zaman zaman ABD Tahvil faizlerini ve doları hareketlendirebilir. Bu yükseliş Bist100 endeksini baskılayabilir ve geri çekilmelerde yaşanabilir. Bu yüzden doların seyrini önemsiyoruz.
ABD den gellecek heyet ile görüşmelerde Vize konusunda olumlu adımların atılması ihtimali ile piyasaların moral bulması olumlu gelişme olurken Merkel’in 19 Ekimde AB Liderler Zirvesinde Türkiye üyeliğinin askıya alınması konusunda yapacağı olası konuşma ve AB Liderlerinden bu konuda gelebilecek olumsuz açıklamalar da satış baskısı yaratabilir.
Hemen ekleyelim;
Merkel, gelecek hafta yapılacak AB zirvesinde Türkiye’nin gündeme geleceğini, ancak üyelik müzakereleri konusunda herhangi bir karar beklenmediğini açıkladı.
Merkel video mesajında, Türkiye’deki gelişmeler nedeniyle AB Komisyonu’ndan bu ülkedeki duruma ilişkin bir rapor hazırlamasını istediklerini söyledi.
Bu durum Dolar/TL,Euro/TL ve borsanın seyrini etkileyecektir. Endekste hedef değerimiz öncelikle 107500 olacaktır. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 108500 ve 110000 hedef değerlerimiz olacaktır .Olumsuz gelişmelerde ise 104200-103500 ve 101300 öne çıkan destekler olacak..

 

Dolar
3.63-3.74 bandında dalgalanan dolarda hafta sonu 3.6351 seviyyesin de satıcılı seyri sonrası yeni haftada gelişmelere bağlı 3.65-3.68 bandında hareketeler görebiliriz. Siyasi ve jeopolitik risklerde yükselişlerde ise 3.70 374 bandına doğru yükselmeler görülebilir. Satış baskısına rağmen 3.60 seviyesinin üzerinde kalan dolarda Fed in Aralık ayında faiz artırımı ihtimali ağırlık kazanmakta.

Kaynak: A1 Capital

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap