BIST ve VİOP Beklentileri

DÜN NE OLDU?

 

BIST 100 ENDEKSİ CAZİP ÇARPANLARDAN İŞLEM GÖRMESİ PARALELİNDE YÜKSELDİ…

 

BIST 100 Endeksi dün, rekor seviyelerde bulunan ABD ve gelişen ülke piyasalarındaki yükselişe cazip çarpanlardan işlem görmesi paralelinde eşlik etmesi ve iyi bilanço açıklaması beklenen hisselerde yükselişin devam etmesi eşliğinde günü %0,5 yükselişle 106,991 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi günü yatayda tamamlarken, BIST Sanayi Endeksi ise %0,1 oranında yükseldi.

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

GÜÇLÜ DOLAR VE GELİŞEN ÜLKE PİYASALARINDA SATIŞ BASKISI BIST İÇİN BASKI UNSURU…

 

ABD Başkanı Trump’ın yüksek faiz savunucusu John Taylor ile görüşmesi ve FED’in bir sonraki başkanının daha şahin olabileceği ihtimalinin artması, Dolar’da hafif kuvvetlenmeye neden olmakta. Bunun paralelinde de ABD hisse piyasaları yeni rekor seviyesine yükselmesine karşın, gelişen ülke piyasalarında ülke para birimlerindeki değer kayıpları eşliğinde düşüş gözlemledik. Bundan dolayı, Dolar’ın bu spekülasyonlarla kuvvetlenmesi kısa vadede BIST üzerinde baskı yaratabilir. Bizim düşüncemiz, bu baskının Dolar’daki gevşeme ile sonlanacağı ve üçüncü çeyrek bilanço döneminin sonuna kadar pozitif seyir izleyeceğimiz şeklinde. Bugün global gündem sakin seyrederken, sabah itibariyle Asya hisse piyasaları karışık seyir izlemekte, ABD vadeli hisse piyasaları ise yatayda. BIST 100 Endeksi’nin bugün yatay seyir ile başlamasını ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.

 

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %0,2 yükselişle 131,525 seviyesinden tamamladı.

 

Ekim vadeli kontratın, gün içerisinde 130,750 – 132,250 bandında hareket etmesi beklenebilir

Alan YATIRIM

18 Oct 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap