Bist ve dünya endeksleri

BİST 100 endeksi dün 82,935 ve 84,008 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,84 değer kazanarak 83,827 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,64 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,35 değer kazandı.

Küresel piyasada ABD endekslerinin rekor seviyedeki fiyatlaması tüm piyasada etkisini devam ettiriyor. ABD’de yeni başkan Trump’ın seçilmesi sonrasında başlayan ralli etkisi hala devam ederken Amerikan Dow endeksinin 20.000 üzerinde fiyatlanmaya devam ettiği görülüyor. Dün Euro Bölgesi’nde Almanya GFK tüketici güven endeksi beklentileri karşılarken Alman ekonomisindeki iyimser hava devam etti. Alman hisseleri bir süredir devam ettirdiği yükseliş hareketinin üzerinde fiyatlanma yaşarken 12.000 seviyesine yakınsama devam ediyor. Bankacılık endeksi önderliğinde yükseliş piyasada devam ederken olumlu hava devam etti. Dün Amerika’da haftalık istihdam talepleri, konut satışları ve mal ticaret dengesi beklentileri karşılamazken ABD ekonomisindeki pozitif büyüme trendinin yavaş yavaş bozulduğu görüldü. Her şeye rağmen USD endeksinin değerlenmeye devam ettiği görülürken ABD 10 yıllıklarında ise yüzde 2.50 seviyesi üzerinde fiyatlanma görülüyor. ABD endeksleri sanayi öncülüğünde yükselirken yatay alıcılı primlenme görüldü. Diğer taraftan ABD ve Meksika arasındaki gerginlik tırmanırken duvar inşası sorunu gitgide büyüyor. Bugün sabah Asya seansında ise Çin yeni yıl tatiline girerken piyasa kapalıydı. Japon hisselerinde yatay alıcılı seyir görülürken, Hong Kong’da ise yatay seyir görülüyor. Amerikan vadelileri güne kısmi satıcılı başlarken, Avrupa hisselerininde yatay satıcılı açılması bekleniyor.

Yurt içerisinde ise TL varlıklarda dalgalanma devam etti. Kur cephesi ve BİST100’ün ayrıştığı günde kur cephesinde özellikle tekrardan yükseliş ve rekor seviyelere yaklaşım görülüyor. Dün TCMB’nın aaçmış olduğu 500 milyon dolarlık döviz depo ihalesinde, TRY faizi yüzde 11’e yükseltilerek geç likidite penceresi seviyesine getirilmesine rağmen talebin 1.28 milyar USD olması piyasada risk iştahını artırdı. Günlük ortalama faiz rakamı geç likidite penceresine yöneliyor olsa da bu hareketin geçici olma ihtimali TL varlıklarda baskıyı artırıyor. BİST100 cephesinde ise bankacılık sektörü öncesinde yükseliş devam ederken Fitch değerlendirmesi öncesinde TL varlıkların birbirinden ayrıştığı görülüyor. Gece yarısı piyasa kapanışından sonra açıklanması beklenen Fitch kararı Pazartesi piyasa açılışında sert hareketliliğe neden olabilir. 2 yıllık gösterge tahvil faizi tarafında ise yüzde 11.50 seviyesine tırmanma devam ederken bugün açıklanacak Fitch değerlendirmesi TL varlıkların kaderi açısından önemli olacaktır.

Haftanın son işlem gününde Euro Bölgesi’nde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise Amerika’da dayanıklı mal siparişleri, Michigan tüketici güven endeksi, tüketici harcamalarrı ve 4.çeyrek büyüme rakamı izlenecektir. Özellikle büyüme rakamı piyasada sert hareketlenmeye neden olması beklenebilir. Yurt içinde ise gözler Fitch değerlendirmesinde olacaktır. Fitch kararı piyasada Pazartesi günü sert volatiliteye neden olabilecekken özellikle kur cephesinde yeni rekor seviyeler görülebilir.

Teknik olarak dünkü primlenme sonrasında 83.500 üzerinde kapatan BİST100’de alımların devam etmesi durumunda 84.000 ve 85.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 83.000 ve 82.000 seviyeleri izlenebilir. Fitch değerlendirmesi öncesinde bekle gör politikası görülebilir.

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,44 seviyesinden başlıyor.

27 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap