BIST en çok düşen borsa oldu

bist_borsa_piyasa_16 BIST en çok düşen borsa oldu

Türk varlıkları küresel risklerin yanı sıra yurtiçinde Diyarbakır saldırısı ve HDP’ye düzenlenen operasyonun etkisiyle satıcılı seyrediyor.

Gün içinde 3,15’i gören Dolar/TL kuru, HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tutuklanması sonrası 3,1624 seviyesini gördü. 

Borsa İstanbul ise yüzde 3,7 düşerek 24 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi. 

10 yıllık tahvilin faizi 20 baz puan artışla yüzde 10,38, 5 yıllık tahvilin faizi 17 baz puan artışla yüzde 10,13 oldu.

ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarına ilişkin belirsizlikle genel olarak gelişmekte olan ülke para birimlerinde olumsuz bir hava hakim ancak iç riskler nedeniyle dolar karşısındaki kaybı bir ara yüzde 1,5’e yaklaşan TL, benzer para birimleri arasında en kötü performansı gösteriyor.

 

TARIMDIŞI İSTİHDAM ETKİSİ

Fed’in faiz kararı açısından kritik kabul edilen tarımdışı istihdam verisinde artış beklentilerin altında kalsa da alt kalemlerin güçlü gelmesi üzerine dolardaki düşüş iyice hızlanarak 3,1510’lu seviyelerden 3,1570’lere kadar geldi; daha sonra tekrar 3,1505 seviyelerine indi.

YURT İÇİ GERGİNLİK

İçeride başkanlık sistemi tartışmaları ve jeopolitik endişeler TL’yi baskılıyor. Öte yanda aralarında eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 11 HDP’li milletvekili yürütülen soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için göz altına alındı. Diyarbakır’da ise Emniyet Müdürlüğü ek hizmet binasına bombalı saldırı düzenlendi.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, “Son gelişmeler Türkiye piyasalarına dair risk algısının yüksek seyretmeye devam edebileceğine işaret ediyor” dedi.

“TL adına iç siyasi taraftan gelen haberle yorum yapmak daha doğru olur. Tamamen kendi gündemimizle yön buluyoruz” ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin de yabancı yatırımcı açısından milletvekilleriyle ilgili gelişmelerin önemli olacağını söyledi.

04 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap