BIST’de yükseliş güç kaybediyor

 wLmtAb3RVxqVAAAAABJRU5ErkJggg== BIST’de yükseliş güç kaybediyor

Dün güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi kritik 89,500 direncini aşamayarak %0.27’lik kayıpla kapanış yaptı. Son günlerde işlem hacmindeki düşüş de güç kaybına işaret ediyor. Yükselişin lokomotifi olan bankacılık endeksi ise 2013 zirvesinden gelen trend çizgisinin (152.5) altında kapanış yaptı. Bugün Vakıfbank ile birlikte bankaların 2016 yılsonu bilanço açıklamaları tamamlanmış oldu. Geçtiğimiz hafta vergi bilançosunu açıklayan Vakıfbank’ın 2016 rakamları piyasalar için sürpriz olmayacak. Banka 2017 yılında %10’luk bir net kar büyümesi bekliyor.  

 

Bu sabah yurtdışı piyasalara baktığımızda ABD dolarının Asya para birimlerine karşı değer kazancı göze çarpıyor. Dolar endeksi %0.25 yukarıda seyrederken, Asya endekslerinde hafif yükselişler var.  Fransa’da yayınlanan seçim anketlerinin ardından Fransız ve Alman bonoları arasındaki spread Ağustos 2012 yılından bu yana en geniş seviyeye yükselmiş durumda. Avrupa Şubat ayı öncü PMI verileri yurtdışı tarafta en önemli veri akışı. Yurtiçinde ise 5 yıl vadeli hazine ihalesi dışında önemli bir haber akışı bulunmuyor.

 

Bu sabah BIST’de yatay bir açılış beklemekteyiz. Tahminlerin oldukça üzerinde 2016 sonuçları açıklayan Aselsan hisseleri endeksten pozitif ayrışabilir.  

-İş yatırım

 

21 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap