BİST-100 YENİ REKORLAR PEŞİNDE

BİST-100 YENİ REKORLAR PEŞİNDE YOLUNA DEVAM EDİYOR…!
Yeni haftaya beklentilerimiz dahilinde hızlı başlangıç yapan BİST-100 Endeksinde gün boyu alıcılı seyir devam etti. 101.000 seviyesinin üzerine atak ve bu seviyede devam eden alışlar Dolar/TL’nin 3,62 seviyesinden 3,61 seviyelerine çekilmesiyle devam etti.
Endeksin yükselişinde bankaların yanı sıra havacılık sektörü hisselerindeki alıcı seyir de etkili oldu.
İçerde açıklanan Mayıs ayı sanayi üretim verisi %5 olan beklentilerin altında %3,5 artış gösterirken, bir önceki aya göre ise %1,5 düşüş gösterdi.
Dışarıda FED Başkanı Yellen’in;
. 12 Temmuz Çarşamba Temsilciler Meclisi ve
. 13 Temmuz Perşembe Senato’da yapacağı sunumların basın metni ve yer alan ifadeler takip edildi.
Sanayi üretiminin beklentileri karşılayamamasının yanı sıra Haziran ayı üretiminin de düşük gelebileceği beklentiler dahilinde olurken, Yellen’in konuşma metninde sermaye piyasalarında yaşanan hareketliliğe vurgu dikkat çekiciydi.
Rapora göre FED, ABD ekonomisinin istihdam üretmeye devam ettiğini ve istikrarlı bir hızla büyüdüğünü vurguluyor. FED’e göre yatırım ve tüketici güveni sağlıklı ve finansal piyasalarda riskler konusunda sadece ılımlı işaretler bulunuyor. Hisse senedi piyasalarının rekor seviyelere yakın olduğunun ve faiz oranları ile kredi şartlarının hala gevşek olduğunun ifade edildiği rapor, finansal sistem ve tahvil piyasasının özellikle ekonomik büyüme için tehdit oluşturup oluşturmadığı tartışılıyor.
Tüm bu gelişmeler yaşanırken Doların haftanın ilk işlem gününe 3,62 seviyesinden başlamasının ardından 3,60 seviyelerine gerilemesi, Altında ise dolar ons cinsinden 1.205 seviyesinden gelen tepki alışları ve 1.213 seviyesine doğru kısa süreli yükseliş ve 1.210 seviyesindeki yatay seyir takibimizdeydi.
1.205 seviyesinin altına gerilemelerin tepki alımlarıyla gün içerisinde 1.210 dolar ons seviyesinin üzerine atacağı ve altında 1.220-1.225-1.230 kısa vadeli hedef değerler olarak izlediğimizi hatırlatalım.

A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap