BIST 100 Senaryo Analizi

Bu analizimizde önümüzdeki kritik dönem için olası senaryoları ve bu senaryolar sonucu BIST 100’de nasıl hareketler oluşabileceğini inceledik.

Bu analizimizde önümüzdeki kritik dönem için olası senaryoları ve bu senaryolar sonucu BIST 100’de nasıl hareketler oluşabileceğini inceledik. Oluşabilecek çok fazla senaryo olduğu için bu analizde sadece olma olasılığı yüksek ve en önemli durumları belirteceğiz. Ortaya çıkan özet tablo aşağıdaki gibidir:

157545-bist-tablo BIST 100 Senaryo Analizi

 

Tablodan Notlar:

 

Fed İyi Senaryo: Fed’in Eylül-Ekim dönemi yerine Aralık’ta veya 2016’da faiz arttırması veya hiç arttırmaması. Dünya Endekslerinde set düşüşlerin yaşanmaması.

Fed Kötü Senaryo: Eylül-Ekim döneminde faiz arttırımı. Dünya Endekslerinde sert düşüşlerin yaşanması

 

Seçim İyi Senaryo: Seçimlerin ardından hükümetin kurulabilmesi, politik ve siyasi risklerin azalması.

Seçim kötü Senaryo: Bir kez daha seçime gidilmesi ve/veya siyasi ve politik risklerin daha da artması.

 

Kredi Notu İyi Senaryo: Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunu düşürmemesi.

Kredi Notu Kötü Senaryo: Kredi derecelendirme kuruluşlarının  Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi.

 

Önümüzdeki dönemde bu durumların dışında, Orta Doğu ile ilgili risklerde bir artış yaşanması, Çin ve Emtia krizinin derinleşmesi gibi veya şuan için öngörülemeyen riskler bu analizde kısmen değerlendirilmiştir. Bu yüzden buradaki fiyat seviyeleri sadece genel olarak yol gösterme ve BIST 100’ün nasıl etkilenebileceğini inceleme amaçlı olup kesinlikle direkt olacak fiyatı ifade etmemektedir.

 

Bu analizde baz fiyat olarak 200 haftalık ortalama kullanıldı. Senaryo ilerledikçe ortaya çıkan fiyat aralıklarına gösterge olarak da Standart Sapma seviyeleri kullanıldı. Ayrıntıları aşağıdaki grafikten takip edebilirsiniz.

157546-ort BIST 100 Senaryo Analizi

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap