BİST 100’de Yükseliş Potansiyeli Devam Ediyor mu?

Bu analizimizde farklı bir bakış açısından bakarak yükselişlerin devam etme potansiyeli üzerinde fikir yürüteceğiz.

Bist 100 89.000’li seviyeleri zorluyor. Peki yükseliş devam edecek mi?

Bu analizimizde farklı bir bakış açısından bakarak yükselişlerin devam etme potansiyeli üzerinde fikir yürüteceğiz.

 

Aşağıdaki tabloda bazı Avrupa ve Orta Doğu endekslerinde işlem gören hisselerle ilgili istatistikler bulunuyor. Bu analizimizde sadece Bist 100’ü inceleyeceğiz. Burada göreceğimiz sayıların hepsi bize, endekste işlem gören hisselerin % kaçı ilgili istatistiğin koşulunu sağladığını gösteriyor.

 

Mavi kutucukta, bist 100’de işlem gören hisselerin %34’ünün 4 Haftanın zirvesinde(%New 4W High), %14’ününde 52 haftanın zirvesinde olduğunu gösteriyor(%New 52W High).

Burada gördüğümüz “High” zirvede olduğunu, “Low” dipte olduğunu gösteriyor.

Yeşil kutucukta ise %76’sının 10 günlük ortalamasının (10D), %82’sinin 50 günlük ortalamasının(50D) ve yine %82’sinin 200 günlük ortalamasının (200D) üzerinde olduğunu görüyoruz.

Kırmız kutuda ise hisselerin %15’inin RSI indikatöründe aşırı alımı gösteren 70 seviyesinin üzerinde bulunduğunu görebiliriz.

 

Şimdilik yorum yapmaktan kaçınarak bu paylaştıklarımızın biraz daha ayrıntısına girmek istiyoruz. Yazının en alt kısmında özet olarak görüşlerimizi sizlerle paylaşacağız.

47338-main2 BİST 100'de Yükseliş Potansiyeli Devam Ediyor mu?

 

Zirve-Dip

 

Aşağıdaki tabloda yukarıda kısaca bahsettiğimiz zirve-dip seviyelerini farklı dönemler için inceleyeceğiz. Burada görülen:

  • %New 4W : 4 Haftalık Dönem
  • %New 8W : 8 Haftalık Dönem
  • %New 12W : 12 Haftalık Dönem
  • %New 24W : 24 Haftalık Dönem
  • %New 52W : 52 Haftalık Dönem
  • High: Zirve
  • Low: Dip

 

Örneğin yeşil kutucukta, bist 100’de işlem gören hisselerin %20’sinin son 12 haftanın zirvesinde olduğunu gösteriyor.

47339-hl BİST 100'de Yükseliş Potansiyeli Devam Ediyor mu?

 

Hareketli Ortalamalar

 

Aşağıdaki tabloda, hisselerin yüzde kaçının, kırmızı kutucukta belirtilen ortalamalarının üzerinde bulunduğunu gösteriyor.

Örneğin hisselerin %84’ü 100 günlük ortalamasının (100D) ve %87’sinin 50 haftalık ortalamasının(50W) üzerinde olduğunu gösteriyor.

 

47340-maa BİST 100'de Yükseliş Potansiyeli Devam Ediyor mu?

 

İndikatörler

 

Aşağıdaki tabloda RSI, MACD ve Bollinger bandı indikatörlerine göre Al-Sat sinyali veren hisselerin yüzdelerini görebiliyoruz. MACD’de karışık sinyaller olduğu için bu indikatörden bahsetmeyeceğiz.

 

Kırmızı kutucukta, yazının başında da paylaştığımız RSI indikatörüne göre hisselerin %15’i aşırı alım bölgesinde bulunuyor.

Mavi kutucukta ise hisselerin %16’sının, bollinger üst bandının üzerinde olduğunu görüyoruz. (UB: üst bant, LB: Alt bant )

 

47342-rsi BİST 100'de Yükseliş Potansiyeli Devam Ediyor mu?

 

Özet:

 

  1. Hisselerin önemli bir yüzdesi 4-8-12 haftalık seviyelerinin zirvesinde bulunuyor. Bu hisselerde yaşanabilecek kar realizasyonları endeksi olumsuz etkileyebilir.
  2. Hisselerin çok büyük bir yüzdesi (%80 üzeri) ilgili dönem ortalamalarının üzerinde bulunuyor. Serilerin genelde ortalamalarına dönme eğiliminde olması, olası düşüş sinyali olarak yorumlanabilir.
  3. İndikatörlere baktığımızda RSI’da hisselerin %15, Bollinger bandında ise %16’sı sat sinyali veriyor. Bu önemli bir oran olsa da henüz kritik bir seviye ulaşmamış olabilir. Ayrıca MACD’de %8 Al, %12 sat sinyali bulunması, yükseliş için hala potansiyel olabileceğini gösteriyor.

 

Sonuç

 

Bist 100 hala yükselişin devam edebileceğine dair  sinyaller verse de genel olarak geri çekilmeler görülme ihtimalinin arttığından bahsedebiliriz. Yani yaşanabilecek yükselişler, satış fırsatları yaratabilir.

 

Yukarıdaki tabloların benzerlerine, günlük olarak güncellediğimiz “Dünya Endeksleri Göstergeler” sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bist 100 teknik analizine de aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/87364/bist-100-haftaya-nasil-baslar

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap