Bankacılık Sektörü Kar Tahminleri

fft99_mf1134129 Bankacılık Sektörü Kar Tahminleri

Çeyreksel bazda %11 daralma yıllık bazda %7 artış bekliyoruz
Bankacılık sektörünün 2016 yılı 4. Çeyrek finansallarını açıklamaları, TSKB’nin 27 Ocak’ta finansal sonuçlarını açıklamasıyla başlayacak. Araştırma kapsamımızda olan bankaların toplam kar rakamının 2016 yılının son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %11 daralırken bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %7 artış göstermesini bekliyoruz. Bu beklentimiz 2016 tüm yıl kar büyümesini %40 seviyesine getirmektedir.
Net faiz gelirlerinin yatay olmasına rağmen provizyon giderlerindeki artış (2018’de devreye girecek UFRS9’a tampon oluşturma amaçlı) ve mevsimsel olarak faaliyet giderlerinin hızlanmış olması 4Ç16 kar rakamının bir önceki çeyreğe göre daralmasına neden olmaktadır. Bilanço tarafında ise TL’deki değer kaybı ile yüksek görünen kredi büyümesi ve mevduatın krediye dönüşüm oranının yatay kalıyor olması 4Ç16’nın önemli unsurları olarak söylenebilir. Bunların yanısıra yine TL’deki değer kaybı nedeniyle sermaye yeterlilik oranlarının 3Ç16’ya göre 70-80 baz puan kadar daralabileceğini düşünüyoruz.
Her ne kadar 4Ç16 kar rakamlarının önemli ölçüde fiyatlara yansıdığını düşündüğümüz için çok önem atfetmesek de Garanti Bankası ve İş Bankası’nın daha iyi aktif kalitesi, istikrarlı karlılıkları ve sermaye yeterlilikleri ile daha ön planda olabileceklerini düşünüyoruz. Yapı Kredi Bankası ise görece daha zayıf olmadını beklediğimiz net faiz geliri ve aktif kalitesinden dolayı daha az tercih edilebilir.
İş Bankası: Çeyreksel bazda %16 bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %37 oranında kar artışı yakalayabileceğini tahmin ediyoruz. Komisyon gelirlerindeki güçlü artış ve sermaye piyasası işlem karının (3Ç16’da zarar) mevsimsel olarak artış gösteren faaliyet giderlerini ve genel karşılıklardaki artışları kompanse edebileceğini düşünüyoruz. Bunun yanısıra bankanın kredilerinin takibe dönüşüm hızında bir önceki döneme göre bir yavaşlama olabileceğini de tahmin ediyoruz.
Garanti Bankası: Çeyreksel bazda %21 daralmasını beklerrken yıllık bazda ise %12 artmasını bekliyoruz. Faaliyet giderlerindeki mevsimsel artış dönem karını baskılayabilir. Ancak bir önceki döneme göre daha iyi gerçekleşmesini beklediğimiz takipteki kredi oluşumu sayesinde bunun telafi edilebileceğini düşünüyoruz.
Akbank: Yıllık artış oranının %19 olmasını beklerken bir önceki çeyreğe göre ise %2 daralma olabilir. Faaliyet giderlerinin kontrol altında kalmasını ve sermaye piyasası işlem karının karşılık giderlerindeki artışı telafi edebileceğini düşünüyoruz.
Halkbank: 4Ç16 karının hem bir önceki çeyreğe göre hem de geçen yılın aynı dönemine göre sırası ile %15 ve %17 daralmasını bekliyoruz. Gerek takipteki kredi karşılık oranının yükseltilmesinden dolayı artan karşılık giderleri gerekse de faaliyet giderlerindeki artış dönem karını baskılayabilir. Bunun net faiz geliri ve komisyon gelirleri sayesinde kısmen dengelelenebileceğini düşünüyoruz.
Vakıfbank: 4Ç16 karının bir önceki döneme göre %21 geçen yılın aynı dönemine göre ise %2 daralabileceeğini tahmin ediyoruz. Genel karşılık giderlerindeki artışın, takipteki kredi tahsilatlarının bir önceki döneme göre azalmış olmasının ve artan faaliyet giderlerinin, net faiz gelirleri ve komisyon gelirlerindeki artışlar ile kısmen kompanse edilebileceğini düşünüyoruz.
Yapı Kredi Bankası: Faaliyet giderlerindeki kontrollü artışa rağmen net faiz gelirlerindeki zayıflık ve genel karşılık giderlerindeki artış nedeni ile Yapı Kredi Bankası’nın 4Ç16 karının bir önceki döneme göre %30 daralmasını bekliyoruz. Yıllık bazda ise komisyon gelirlerindeki azalma ve artan provizyon giderleri nedeniyle kar rakamının %12 daralmasını bekliyoruz.
TSKB: 4Ç16’da TSKB’nin finansallarındaki en dikkat çekici konu sermaye yeterlilik oranının 120 baz puan kadar daralması olabilir. Buna bağlı olarak da kredi büyümesinin daha zayıf olabileceğini düşünüyoruz. Kar rakamının ise bir önceki çeyreğe kıyasla sınırlı bir şekilde %4 kadar daralmasını bekliyoruz

Deniz Yatırım

23 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap