Avustralya Resesyona Girebilir

Yarın ikinci çeyrek büyüme rakamı açıklanıyor.

Çin ekonomisinin hız kesmesiyle birlikte Avustralya ekonomisi oldukça derinden etkilenebilir. Çin MB’nin 11 Ağıstos’ta aldığı devalüasyon kararının ardından Avustalya Doları’nı da içeren emtia paralarında zayıflık sürüyor. Devalüasyon kararı büyüme endişelerinin açık bir ilanı olarak değerlendirilebilir. Çin ekonomisi yuanı zayıflatarak kısa dönemde destek bulabilir. Mevcut yapısal ekonomik sorunları çözmeyebilir. Yönetim sert inişi önlemek maksadıyla bir dizi önlem almaya devam ediyor.

 

Avustralya toplam ihracatının %30’undan fazlasını Çin’e gerçekleştiriyor. Bu nedenle hem yuanın değer kaybetmesi, hem de Çin ekonomisinin daha düşük bir hızda büyümesi Avustralya ihracatını olumsuz etkileyebilir. Zayıf ekonomik büyüme neticesinde Avustralya’dan daha az demir cevheri ithalatı gerçekleştirebilir. 24 yılın ardından Avustralya resesyona girebilir.

 

2 Eylül Çarşamba günü açıklanacak Avustralya ikinci çeyrek büyüme rakamının 0,40% gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Ancak aralarında UBS, Goldman Sachs ve Morgan Stanley’in de bulunduğu yatırım bankaları büyümenin negatif gerçekleşmesini bekliyor.

UBS Sydney ekonomisti George Tharenou, Avustralya ekonomisinin hali hazırda resesyonda olduğunu düşünüyor. Herhangi bir çeyreklik daralma dahi hanehalkı üzerinde psikolojik etki yaratabilir

Yararlanılan Kaynak: WSJ

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap