Avrupa ve Tahvil Faizleri

Tahvil faizleri gerilemeye devam ediyor.

Avrupa’da getirisi yüzde sıfırdan düşük tahviller 1.9 trilyon dolara ulaştı. Ortalama vadesi 5 yıl olan tahvil faizi ise ilk defa bu yıl negatife geriledi. Küresel çapta tahvil piyasasına ilişkin görünüm enflasyona bağlı olarak şekilleniyor olabilir. Emtia fiyatlarının geri çekilmesinin yarattığı küresel dezenflasyon süreci tahvil faizlerinin geri çekilmesine neden oluyor olabilir.  Avrupa’da güvenilir liman arayışı oldukça yüksek olduğu görülüyor. Bloomberg verilerine göre, 6.3 trilyon dolar büyüklüğündeki hazine tahvillerinin %30’unun faizi negatif bölgede. Bu durum yatırımcıların tahvilleri vadesine kadar tutmaları durumunda küçük zararlara razı olduklarını gösteriyor.

 

Euro Bölgesi’nde 19 ülkenin Tüketici Fiyatları Ekim’de %0 düzeyinde gerçekleşti. Eylül’de söz konusu veri -0,10% seviyesindeydi. Almanya’da Ağustos ayı itibarıyla ihracat 2009 küresel finans krizinden bu yana en keskin düşüşü gerçekleştirdi. Fabrika siparişleri ve sanayi üretimi de beraberinde geriledi. Tahvil yatırımcıları da Çin kaynaklı oynaklıkla da birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın daha fazlasını yapmak durumunda kalacağını düşünerek tahvil faizlerinin daha da gerileyeceğini düşünüyor.

 

Geçtiğimiz ayda IMF küresel ekonomik büyümeye ilişkin tahminini 2015 ve 2016 yılı için düşürmüştü. Söz konusu gözden geçirme zayıf emtia fiyatlarından ileri gelmişti. 2015 yılında küresel ekonominin %3,1 büyümesi öngörülüyor. Fed’in faiz artışı ise Aralık’ta tartışılacak. Faiz vadeli kontratları fiyatlaması 2015 yılı içinde faizlerin artırılmasına %50 civarında ihtimal veriyor.

173520-1 Avrupa ve Tahvil Faizleri

Küresel düşük enflasyon sorunsalı

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/1038164/kuresel-dusuk-enflasyon-sorunsali

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap