Avrupa’da Petrol Etkisi Hafifliyor

Brent’in Euro fiyatı..

Avrupa Merkez Bankası 22 Ocak itibariyle aylık 60 milyar euro büyüklüğünde Eylül 2016’ya kadar sürecek kapsamlı bir varlık alım programı açıkladı. ECB’yi doğrudan hükümet tahvili almaya yöneltecek gelişmelerin en önemlisi enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki zayıflık oldu.

 

Enflasyonun gerilemesinde petrol fiyatlarının hızla gerilemesi de büyük ölçüde etkili. Aslında bu kadar agresif aksiyonun da gerekçesi petrol fiyatları. Brent petrol fiyatı $50/varil seviyesine yakın seyrediyor. ECB petrol fiyatlarının enflasyona olan etkisini hafifletmek amacıyla taktiksel olarak Euro’nun değer kaybetmesini sağlamak istemiş olabilir.

 

Grafikte, Brent Petrol’ün Euro fiyatı gösteriliyor. An itibariyle 44.09 euro seviyesiyle 21 günlük hareketli ortalamanın üstünde. Bu konuyu izlemeye değer olarak görebiliriz.

51533-1 Avrupa'da Petrol Etkisi Hafifliyor

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap