Avrupa’da Enflasyon ve Ücretler..

Enflasyon Beklentileri Ücret Görüşmelerini Riske Atıyor..

Euro Bölgesi petrol fiyatlarının keskin şekilde geri çekilmesi ve enflasyon beklentilerinin uzun zamanlarının dibinde olmasıyla birlikte dezenflasyonist bir süreç içerisindedir. Avrupa Merkez Bankası bu durumun “uzun süreli” bir deflasyon sarmalına neden olacağı çekincesiyle birlikte 22 Ocak itibariyle güçlü bir “parasal genişleme” programı başlattı.

 

Grafikte siyah renkle HICP (AB Uyumlu TÜFE), sarı renkle TÜFE beklentileri gösteriliyor. TÜFE’nin %0 seviyesi altına gerilemesi 1999 yılı başlarında da gözlenmiş bir durum, ancak enflasyon beklentilerini negatif bölgeye gerilemiş olması küresel finans krizinden bu yana 20 yıllık dönemde bir ilk görülebilir.

 

55613-1 Avrupa'da Enflasyon ve Ücretler..

2011’den bu yana görülen “dezenflasyonist trend” belirgin şekilde görülebiliyor. Enflasyon beklentileri ise 12 ay sonrası döneme ilişkin beklentileri gösteriyor.  TÜFE beklentilerinin gerilemesi “ücret müzakereleri” açısından olumsuz bir durum. Dolayısıyla da ilerleyen dönemde ücretler enflasyonu üzerinden manşet enflasyonda aşağı yönlü baskı yaratabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap